Share

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از کاهش ۱۶ درصدی و عدم تخصیص ۵۵ درصد بودجه عمرانی در سال گذشته خبر داد.

omran-Budjeh

کمتر از نیمی از بودجه عمرانی ایران در سال گذشته تخصیص یافت.

آخرین گزارش بانک مرکزی ایران از نماگرهای اقتصادی نشان می‌دهد که طی تا بهمن سال گذشته تنها ۲۱ هزار و ۱۷۱ میلیارد تومان از بودجه عمرانی هزینه شده است.

اعتبار مصوب بودجه عمرانی ایران برای سال گذشته ۴۷ هزار و ۳۸۵ میلیارد تومان بود. برپایه این گزارش ۴۴.۶ درصد از بودجه عمرانی تخصیص یافته است. این در حالی است که بانک مرکزی اعلام کرد که تا بهمن سال گذشته ۱۰۰ درصد درآمدهای نفتی و ۷۵ درصد درآمدهای مالیاتی و غیر نفتی تحقق یافته است.

این گزارش بیانگر کاهش ۱۶ درصدی بودجه عمرانی در سال گذشته به نسبت سال ۹۳ است در حالی که بودجه جاری دولت ۱۷.۶ درصد افزایش یافته و ۹۵ درصد اعتبارات آن تخصیص داده شده است. مقام‌های دولتی کمبود منابع مالی و عدم تحقق درآمدهای پیش‌بینی شده را علت اصلی عدم تخصیص بودجه عمرانی اعلام کرده بودند.

بانک مرکزی همچنین از افزایش ۱۸.۷ درصدی بدهی دولت به بانک‌ها خبر داد. بر پایه این گزارش میزان بدهی دولت و بخش دولتی به بانک‌ها به ۱۱۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۱۱۳ هزار میلیارد تومان آن بدهی دولت به بانک‌ها و چهار هزار میلیارد تومان نیز بدهی بخش دولتی است.

علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران پیش از این مجموع بدهی دولت و شرکت‌های دولتی را ۵۴۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.

همچنین بدهی بانک‌های تجاری و تخصصی به بانک مرکزی هم در بهمن سال گذشته به ۷۱.۶ هزار میلیارد تومان رسید و بدهی خارجی دولت شش میلیارد و ۱۵ میلیارد دلار اعلام شده که به نسبت یک سال قبل ۱۱.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی همچنین از افزایش ۲۷.۲ درصدی نقدینگی در بازار پولی ایران خبر داد. بر پایه این گزارش میزان نقدینگی موجود در بازار پولی ایران به ۹۷۵ هزار میلیارد تومان رسیده است. رشد نقدینگی در شرایطی صورت گرفته که دولت سیاست‌های انقباضی را به منظور کنترل نرخ تورم به کار گرفته بود.

Share