Share

عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در پیامی از نیروهای این حزب خواست تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند.

اوجالان که از سال ۱۹۹۹ در زندان به‌سر می‌برد همچنین از حزب کارگران کردستان خواست تا نیروهای خود را از ترکیه خارج کند.

پیام عبدالله اوجالان امروز در حالی که کردها در حال برگزاری جشن نوروز هستند، در شهر دیاربکر، واقع در جنوب شرقی ترکیه، منطقه کردنشین این کشور، در برابر صدها هزار نفر خوانده شد.

عبدالله اوجالان در حال حاضر در زندانی در جزیره ایمرالی دریای مرمره به‌سر می‌برد و به حبس ابد محکوم شده است.

رهبر پ.ک.ک با اعلام این‌که “زمان فعالیت سیاسی فرارسیده است”، گفت: “ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در آن سلاح‌ها باید خاموش باشند… و عناصر نظامی باید به خارج از خاک ترکیه عقب بنشینند.”

این پیام بنیانگذار حزب کارگران کردستان، نتیجه مذاکرات طولانی‌مدت میان وی و نمایندگان دولت ترکیه است.

از روزهای پایانی ماه دسامبر گذشته، “میت”، سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور مسئولیت مذاکره با اوجالان را به‌منظور پایان بخشیدن به درگیری‌ها بر عهده گرفته بود.

ناظران سیاسی دو ماه پیش، از دستیابی دو طرف به یک توافقنامه خبر دادند و اعلام کردند که بر اساس این توافقنامه قرار است از ماه مارس (ماه جاری) جنگجویان کرد در خاک ترکیه کاهش یافته و به عراق منتقل شوند؛ تبعید کادرهای پ.‌ک‌.ک به اروپا در قبال آزادی زندانیان سیاسی پذیرفته شود و اصلاحاتی به سود مردم کرد ساکن ترکیه که جمعیت آن‌ها ۱۵میلیون نفر برآورد می‌شود صورت گیرد.

از آغاز درگیری‌های نظامی ارتش ترکیه و جنگجویان پ‌ک‌ک در سال ۱۹۸۴ تاکنون ۴۵ هزار نفر جان خود را از هر دو طرف از دست داده‌اند.

Share