Share

نهمین جشن شب عکس تئاتر، دوشنبه ۱۳ اردیبهشت با نکوداشت «حمید جبلی» به پاس یک عمر ثبت هنرهای نمایشی در خانه هنرمندان برگزار شد. هنر حمید جبلی بیشتر در تئاتر عروسکی و در مجموعهٔ «کلاه قرمزی» شهرت عام دارد، اما او از سال ۱۳۵۱ در حوزه بازیگری و کارگردانی تئاتر، نمایش عروسکی، عکاسی تئاتر، نمایشنامه و فیلم‌نامه‌نویسی فعال است. جبلی فعالیت در تلویزیون ایران را هم از اوایل دهه ۱۳۶۰ با بازی در مجموعه تلویزیونی «محله بر و بیا» آغاز کرد و در حوزه کارگردانی سینما نیز فعالیت کرده است.

حمید جبلی پس از دریافت  نشان گفت: «من در سه انجمن عضو هستم، یکی خانهٔ سینماست –که بیمه‌ام قطع نشود! – و دوتای دیگر انجمن عکاسان ایران و انجمن عکاسان تئاتر. من خودم را عکاس می‌دانم تا بازیگر.»

جبلی در این مراسم گفت: «من نه نقاش حرفه‌ای‌ام، نه مجسمه‌ساز حرفه‌ای. من زندگی می‌کنم؛ با عکس، تصویر و حتی با نیمرویی که درست می‌کنم زندگی می‌کنم. امیدوارم قبل از هر چیز یاد بگیریم. زندگی کنیم و منتظر فردا نباشیم.»
فاطمه معتمدآریا، بازیگر، خود را صاحب‌خانه جشن تجلیل از جبلی خواند و خطاب به جمع هنرمندان گفت: « من و آقای جبلی باهم قد کشیدیم. باهم سایز کفش‌هایمان تغییر کرد. همزمان ازدواج کردیم. باهم در تئاتر و سینما و تئاتر عروسکی رشد کردیم. لحظه‌لحظهٔ روزها و سال‌هایی را باهم بلعیدیم تا الان او شده حمید جبلی و ما افتخار می‌کنیم که دوست بچگی‌اش هستیم.»
رضا کیانیان با بیان اینکه در تمام ایران کسی نیست که از حمید جبلی خاطره‌ای نداشته باشد، خطاب به او گفت: «حمیدجان چرا چند سال است که بازی نمی‌کنی و ما را از وجود خودت محروم کردی؟»
معتمدآریا با اشاره به حرف‌های رضا کیانیان که از جبلی دعوت کرد دوباره بازیگری کند: «امشب تصمیم داشتم در حضور همه از آقای جبلی خواهش کنم که خودش را، بازی‌اش را و مهربانی‌اش را از ما دریغ نکند و از او درخواست کنم که حتی اگر خیلی این کار را دوست ندارد، کاری را که امشب به او پیشنهاد می‌کنم قبول کند و با من همبازی شود.»
حمید جبلی در این مراسم، به درخواست رضا کیانیان و فاطمه معتمدآریا برای بازگشت دوباره به سینما و بازی مقابل دوربین پاسخ مثبت داد.
پیش از این مراسم، ابراهیم حسینی - رئیس انجمن عکاسان تئاتر ایران – گفته بود که در هفته گرامیداشت روز جهانی تئاتر از حمید جبلی به پاس سال‌ها تلاش او در زمینه ثبت تصویر تئاتر ایران تقدیر خواهد شد.»
حمید جبلی سال‌های سال در حوزه تئاتر کار کرده، در داوری‌ها شرکت داشته و دبیر مسابقات بوده است.
در این جشن هنرمندانی چون فاطمه معتمدآریا، رضا کیانیان، سیف‌الله صمدیان، بهزاد فراهانی، خسرو احمدی، محمد فرنود، تورج اصلانی و جمعی از عکاسان و هنرمندان تئاتر حضور داشتند.
در این مراسم همچنین از عکاسان جوان از جمله حسین مسلمی نائینی، سید ضیاءالدین صفویان، حسین اسماعیلی، کیارش مسیبی، طیبه نصراللهی، محبوبه فرج آبادی، عماد دولتی، مسعود میرمیری و صنم توکلی هم تقدیر شد.
در مراسم تقدیر از جبلی، ابراهیم حسینی با گلایه از نادیده گرفتن عکاسی تئاتر گفت: «جای تأسف دارد که هنوز هم کار ما را کاری تزئینی می‌دانند و مهم‌ترین خاصیت آن را که اطلاع‌رسانی است نادیده می‌گیرند.»
مراسم نکوداشت جبلی که در تالار استاد شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد با اجرایی از یاسر خاسب (گروه تئاتر بدن دیوانه) نیز همراه بود.
ابراهیم حسینی: «حدود ۲۰۰ عکاس حرفه‌ای داریم که به کمک انجمن کار می‌کنند اما عکس‌هایشان فقط در مسابقات و صفحات مجازی دیده می‌شود.»
در پایان این مراسم، «مدالیوم ویژهٔ خانهٔ تئاتر ایران» به‌پاس فعالیت‌های حمید جبلی در عرصهٔ عکاسی تئاتر به او اهدا شد.
پیش از این، مدالیوم ویژه خانه تئاتر به هنرمندان پیشکسوتی مانند سیف‌الله صمدیان، فتانه دادخواه، سیامک زمردی مطلق و اختر تاجیک اهدا شده است.
معتمدآریا: «چیزهای زیادی دربارهٔ آقای جبلی گفته شد اما یک نکتهٔ باریک این وسط هست و آن هم چینی نازک تنهایی «اوست که هرکسی نمی‌تواند به آن تلنگر بزند.»
Share