Share

آتنا فرقدانی هنرمند و فعال مدنی، امروز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت از زندان اوین آزاد شد.

آتنا فرقدانی پس از آزادی از زندان

آتنا فرقدانی پس از آزادی از زندان

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به‌نقل از محمد مقیمی، وکیل آتنا فرقدانی نوشت او با پایان محکومیتش از زندان آزاد شده است.

یک هفته پیش دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه بدوی آتنا فرقدانی را نقض کرد و محکومیت او را از ۱۲ سال و ۹ ماه حبس تعزیری به ۱۸ ماه حبس کاهش داد. بدین ترتیب با احتساب مدت بازداشت فرقدانی، او از زندان اوین آزاد شد.

آتنا فرقدانی، فعال حقوق کودکان کار، وب‌نگار و فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا، برای نخستین بار در تاریخ دوم شهریورماه ۱۳۹۳ بازداشت و به بند دو – الف سپاه پاسداران در زندان اوین منتقل و در ۱۱ آبان‌ماه همان سال با قرار وثیقه تا زمان حکم دادگاه آزاد شد. او پس از ‌آزادی در تاریخ پنج دی‌ماه گفت‌وگویی با سایت جرس درباره وضعیتش در دوران بازداشت و بازجویی‌هایش داشت. همچنین ویدئویی از خود منتشر کرد که در آن از رفتارهای نامناسب مأموران زن زندان اوین می‌گفت.

فرقدانی پس از آن در تاریخ ۲۰ دی‌ماه به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار و بازداشت شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در آخرین گزارش خود به موضوع حبس و پرونده جدید خانم فرقدانی پرداخته و از این‌که مسئولان قضایی این زندانی عقیدتی را مجبور به انجام «تست بکارت» در رابطه با اتهامی جدید کرده اند انتقاد کرده بود.

Share