Share

مصباح یزدی، رئیس “موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی”، در ملاقات با گروهی از کادرهای ارشد سپاه، به مرور شکل‌گیری انقلاب و تفاوت مواضع افراد با دیدگاه‌های بنیان‌گذار آن پرداخته و از جمله گفته است: «یکی از مسئولینی که هم اکنون یکی از مناصب عالی کشور را در اختیار دارد، صراحتا گفت که می‌خواهیم کشوری مانند لبنان داشته باشیم تا هر کس هرگونه خواست زندگی و رفتار کند؛ کسی که می‌خواهد با چادر بیرون آید، و کسی که می‌خواهد برهنه باشد،‌ آزاد باشد.»

مصباح یزدی نظریه پرداز خشونت اسلامی شکست خورده اصلی انتخابات خبرگان رهبری است.

او وجه امتیاز ایران نسبت به سایر کشورها را در “انگیزه دفاع از دین و نه انگیزه‌های مادی” خوانده است: «کسانی که ته دلشان با امام یکی باشد، خیلی کم هستند. در آن زمان هم بسیاری از کسانی که کاره‌ای شدند، و قدرت یا پول داشتند، به یکی از احزاب وابسته بودند و ته دلشان با امام نبود. این‌ها هنوز هم هستند و فکرشان هم عوض نشده است؛ آن‌ها اصلا به دنبال کشوری اسلامی نیستند، بلکه به دنبال کشوری هستند که زیر سایه آمریکا و حمایت‌های آن، علم و تکنولوژی‌اش پیشرفت کند و به جایی برسند.»

بیشتر بخوانید: مصباح: نوکری دشمن افتخار ندارد

مصباح یزدی عنوان کرده که اگر واقعا انقلاب ایران، انقلاب اسلامی است، پس باید هدف نیز اسلام باشد و لاغیر. مصباح همچنین گفته است که اگر افراد روزی ده بار بگویند «مقام معظم رهبری» اما اعتقادی به ولایت فقیه نداشته باشند، کشور درست نمی‌شود.

به نظر می‌رسد مخاطب این حرف‌ها، کارگزاران و مقامات دولت روحانی و یا هاشمی رفسنجانی باشند. مصباح پس از انتخابات هفتم اسفند نیز گفته بود، طرف حاضر می‌شود ارزش ۸۰ میلیون اهل کشورش را به دشمن تسلیم کند تا چند روز بیشتر روی صندلی بنشیند: «پست‌تر از این چیزی هست که کسی همه را فدا کند تا چند روز بیشتر رئیس باشد؟ چقدر آدم باید دور از شرف باشد تا چند روز بیشتر روی یک صندلی بنشیند… آدمیزاد چنین استعدادی دارد، این قدر می‌تواند پست باشد…»

او بدون آن که نامی از کسی ببرد در ادامه حرف‌هایش گفته بود: ای کسانی که سعی می‌کنید به دشمنان نزدیک شوید تا آنها یک لبخندی به شما بزنند. نوکری این‌ها افتخار ندارد، خجالت بکشید…»

مصباح یزدی در ملاقات با فرماندهان سپاه انتقاد کرده که سایت‌ها و رسانه‌ها، زندگی به سبک آمریکایی را یک الگوی ایده‌آل معرفی کرده و با تبلیغات‌شان فکر جوانان را بمباران می‌کنند. این دیدار روز نهم اردیبهشت صورت گرفته اما وبسایت شخصی‌ مصباح و رسانه‌های اصولگرا از جمله «رجانیوز»، مشروح حرف‌های او  را ۱۵ اردیبهشت منتشر کرده‌اند.

دو روز پیش از انتشار این سخنان، رهبر ایران نیز در دیدار با فرهنگیان حملات تندی به آمریکایی‌ها کرد. خامنه‌ای ضمن آن که بحث پرهیز از رزمایش‌های نظامی ایران در خلیج فارس در مجلس آمریکا را “غلط زیادی” خواند، خواستار درنگ در ترویج انحصاری زبان انگلیسی شد.

Share