Share

جنگ قدرت در ترکیه بین رئیس جمهور و نخست‌وزیر به مرحله حساسی رسیده است. داود اوغلو اعلام کرد که نمی‌تواند در شرایط کنونی، بیش از این دبیرکل حزب حاکم عدالت و توسعه باشد.

Davout Ouglu

احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه می‌خواهد از مقام دبیرکلی حزب «عدالت و توسعه» کناره بگیرد. او روز پنجشنبه ۵ مه در کنفرانسی مطبوعاتی در آنکارا گفت: «تحت وضعیت موجود نمی‌تواند چنین وظیفه‌ای را ادامه دهد.» طبق آیین‌نامه‌های حزب عدالت و توسعه، او باید از مقام نخست‌وزیری نیز کناره‌گیری کند. بر این اساس، کنگره ویژه حزب اسلامگرای «عدالت و توسعه» در ۲۲ ماه مه برگزار می‌شود تا جانشین داود اوغلو انتخاب شود.

تصمیم برگزاری یک کنگره اضطراری در حزب عدالت و توسعه، نشان دهنده بحرانی درون حزبی است. پیش‌تر رسانه‌های ترکیه از بالا گرفتن جنگ قدرت بین اردوغان و داود اوغلو خبر داده بودند. نخست‌وزیر و رئیس جمهور ترکیه، شامگاه چهارشنبه چهارم مه ملاقاتی یک ساعت و نیمه داشتند اما جزییات یا رئوس مذاکرات این دو روشن نیست.

بین داود اوغلو و اردوغان در زمینه تصمیم‌گیری‌ها و دامنه اختیارات اختلاف نظر وجود دارد. داود اوغلو مسئولیت مستقیم توافق با اتحادیه اروپا در مورد پناهجویان را بر عهده دارد؛ توافقی که اروپا را نسبت به کاهش موج پناهجویی به سوی این قاره امیدوار کرده اما وظایف سنگینی را نیز به ترکیه محول کرده است. رسانه‌های ترکیه هم‌چنین نوشته‌اند که این دو مقام بر سر موضوع کردها و آزادی مطبوعات دیدگاه‌های متفاوتی دارند.

اختلاف نظر این دو زمانی برملا شد که چند روز پیش بخشی از اختیارات داود اوغلو به عنوان دبیرکل حزب عدالت و توسعه محدود شد.

داود اوغلو که پیش‌تر وزیر خارجه ترکیه بود، دو سال قبل و پس از رئیس جمهور شدن رجب طیب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه و نخست‌وزیر ترکیه شد.

گفته شده که یکی از موارد اختلاف این دو، تلاش اردوغان برای افزایش اختیاراتش از طریق تغییر در قانون اساسی ترکیه است. حزب عدالت و توسعه برای دستیابی به چنین هدفی، نیازمند تصاحب ۶۰درصد آرا در انتخابات پارلمانی بود اما به این منظور نائل نشد زیرا ۱۳ کرسی کمتر از حد نصاب لازم کسب کرد.

با وجود بحث بر سر جنگ قدرت دو چهره مقتدر «عدالت و توسعه»، داود اوغلو در کنفرانس مطبوعاتی خود تاکید کرد که دوستی با اردوغان برایش از هر چیز مهم‌تر است، هرگز کلمه‌ای علیه اردوغان بر زبان نخواهد راند و خانواده اردوغان را مانند خانواده خودش می‌داند.

رسانه‌های ترکیه در حال بحث هستند که چه کسی پس از داود اوغلو، نخست وزیر خواهد شد. هم اکنون بیشتر گمانه‌زنی‌ها روی بینالی یلدریم و برات آلبایراق می‌چرخند  که هر دو وزیران کابینه و از معتمدان اردوغان هستند. آلبایراق، وزیر انرژی شانس بیشتری دارد؛ زیرا داماد اردوغان است.

Share