Share

در یک حمله هوایی به اردوگاه جنگزدگان سوری در شمال غربی ادلب و نزدیکی مرز ترکیه، ۲۸ نفر کشته شدند. فعالان مدنی از ده‌ها زخمی خبر داده‌اند. روشن نیست بمباران از سوی روس‌ها بوده یا نیروهای دولتی اسد.

syria

صحنه پس از بمباران – چادرهای سوخته و ده‌ها کشته و مجروح

دیده‌‌بان حقوق بشر سوریه -مستقر در لندن – اعلام کرد که در حمله هوایی به کمپ آوارگان سوری در حوالی شهر سرمدا، دستکم ۲۸ نفر جان  خود را از دست داده‌اند. بمباران روز پنجشنبه ۵ مه/۱۶ اردیبهشت صورت گرفته است.این سازمان از مجروح شدن بیش از ۵۰نفر دیگر در بمباران خبر داد. در میان کشته‌شدگان و مجروحان چند کودک نیز وجود دارند.

خبرگزاری‌های بین‌المللی نیز ساعاتی پس از دیده‌بان حقوق بشر، اخبار مربوط به این حمله را منتشر کردند. در این کمپ نزدیک ۵۰۰ چادر وجود داشته که در هر یک از چادرها پنج یا شش نفر زندگی می‌کردند.

کاخ سفید با محکوم کردن این بمباران اعلام کرد که اقداماتی از این دست، نشانگر دشواری‌های ایجاد یک منطقه حائل در سوریه هستند. این بمباران در روزی انجام شد که بشار اسد به رغم برقراری دور جدید اتش بس و مذاکرات صلح، بر پیروزی نهایی رژیم سوریه در جنگ داخلی این کشور تاکید کرد.

اسد روز پنجشنبه ۵ مه، به مناسبت سالگرد پیروزی روسیه بر آلمان نازی، پیامی به ولادیمیر پوتین فرستاد و در آن نوشت که “ارتش قهرمان‌پرور” سوریه با وجود “سبعیت دشمنان” به چیزی غیر از پیروزی رضایت نمی‌دهد.

بمباران کمپ آوارگان در حالی صورت گرفته که موج جدیدی از فرار از سوریه پس از بمباران حلب به راه افتاده است. نگهبانان مرزی اردن می‌گویند حدود ۶۴ هزار پناهجوی سوری در مسیر خروج از این کشور در گذرگاه‌های عدالت و الرکبان، واقع در یک منطقه بیابانی شمال اردن بلاتکلیف مانده‌اند.

Share