Share

در پی ابراز نگرانی لئوناردو دی ‌کاپریو، ستاره هالیوود و فعال محیط زیست، از وضعیت دریاچه ارومیه در صفحه شخصی اینستاگرام خود، ستاد احیای دریاچه ارومیه دفتر استان آذربایجان غربی از او دعوت کرد که از این دریاچه بازدید کند.

تصویری از صفحه اینستاگرام لئوناردو دی کاپریو با عکسی از دریاچه ارومیه کار سولماز دریانی

تصویری از صفحه اینستاگرام لئوناردو دی کاپریو با عکسی از دریاچه ارومیه کار سولماز دریانی

هادی بهادری، نماینده مجری طرح احیای دریاچه ارومیه و نماینده ارومیه در مجلس ایران از ابراز احساسات دی‌ کاپریو تشکر کرد و از این بازیگر سینما برای بازدید از دریاچه ارومیه دعوت کرد.

بهادری گفت: «بعد از همراهی و همکاری کشورهای ژاپن، سوئیس و استرالیا امیدواریم با این‌گونه حرکات اجتماعی شاهد افزایش چشمگیر حساسیت و همراهی مردم جهان نسبت به دریاچه ارومیه باشیم.»

او «حرکت جهانی» برای نجات دریاچه ارومیه را بسیار «امیدوارکننده و نتیجه‌بخش» خواند و گفت: «ما از هرگونه حرکت اجتماعی که باعث توجه جوامع بین‌المللی به موضوع مهم دریاچه ارومیه شود، استقبال می‌کنیم و آماده پذیرایی از تمام چهره‌های شاخص جهان برای بازدید از دریاچه ارومیه و شهر فرهنگی، هنری و تاریخی ارومیه هستیم.»

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است. این دریاچه در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم‌آبی روبه‌رو شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن، در اوایل پاییز پارسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود.

در پی بارندگی‌های اخیر، در حال حاضر سطح تراز آبی این دریاچه به بیش از ۱۲۷۱ متر رسیده که گفته می شود در سه سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

کیومرث دانشجو ، یکی از مقامات مسئول وزارت نیرو هشتم اردیبهشت اعلام کرد که حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۳.۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. او گفت: «هم‌اکنون ارتفاع آب در این دریاچه نسبت به سال گذشته ۳۴ سانتی‌متر افزایش یافته و ۵۰ درصد از سطح آن به زیرآب رفته است.»

باید دید در فصل گرما این افزایش حجم و ارتفاع آب دریاچه ارومیه تا چه حد پایدار خواهد ماند.

دی کاپریو افزوده بود که دریاچه ارومیه زمانی بزرگ‌ترین دریاچه نمک خاورمیانه بود و از دو دهه پیش به دلیل ساخت‌وساز سد و کاهش بارندگی تنها پنج درصد از آب آن حفظ شده است.

دی کاپریو افزوده بود که دریاچه ارومیه زمانی بزرگ‌ترین دریاچه نمک خاورمیانه بود و از دو دهه پیش تنها پنج درصد از آب آن حفظ شده است.

انتشار پست اینستاگرامی این برنده جایزه اسکار همچنین با استقبال فعالان شبکه‌های اجتماعی و هنرمندان ایران روبه‌رو شد.

لئوناردو دی کاپریو تابستان دو سال پیش سفیر صلح سازمان ملل متحد و نماینده این سازمان در امور تغییرات آب و هوایی شد. او در مراسم اهدای جوایز اسکار امسال به‌هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد در سخنانی توجه مردم را به حفظ محیط زیست جلب کرد.

Share