Share

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در دومین روز سفر خود به اسرائیل در مرکز کنگره بین‌المللی اورشلیم (بیت‌المقدس) برای جوانان اسرائیلی سخنرانی کرد.

اوباما در سخنانی که بارها با کف‌زدن‌ها و تشویق‌های ممتد جوانان حاضر همراه شد، به دانشجویان اسرائیلی گفت آمریکا بر تعهد خود در قبال امنیت اسرائیل پایبند است و بار دیگر تکرار کرد که آمریکا مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای خواهد شد.

رئیس‌جمهور آمریکا ایران اتمی را “خطری غیرقابل مهار” دانست.

او بخش بزرگی از سخنان خود را به مسئله اسرائیل و فلسطین اختصاص داد و به جوانان گفت: “با توجه به جمعیت غرب اردن، تنها راه اسرائیل برای بقا و رفاه به‌عنوان یک دولت یهودی و دموکراتیک، ایجاد دولت ماندگار و مستقل فلسطین است.”

اوباما خطاب به جوانان گفت: “خود را به‌جای فلسطینی‌ها قرار دهید. دنیا را از نگاه آنان ببینید. عادلانه نیست که یک کودک فلسطینی نتواند در کشوری که به او تعلق دارد و در حال حاضر یک ارتش خارجی در آن هر روز حرکات والدینش را کنترل می‌کند، بزرگ شود.”

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: “عادلانه نیست که خشونت مستعمره‌نشینان علیه فلسطینی‌ها بدون مجازات بماند. عادلانه نیست که مانع از بهره‌برداری فلسطینی‌ها از زمین‌هایشان شد؛ یا از امکان رفت‌وآمد یک دانشجو در کرانه غربی رود اردن و یا جابه‌جایی خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان جلوگیری کرد.”

اوباما تأکید کرد: “نه اشغال و نه اخراج پاسخ به مسئله نیستند.”

باراک اوباما از سوی دیگر بر این موضوع تکیه کرد که “فلسطینی‌ها نیز اسرائیل را به‌عنوان یک دولت یهودی که حق دارد بر امنیت خود اصرار ورزد، به‌رسمیت بشناسند.”

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین امروز به رام‌الله سفر کرد و در آن‌جا با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسین دیدار نمود.

Share