Share

بیست‌ونهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تاریخ ۱۵ اردیبهشت گشایش یافت. این بار نمایشگاه کتاب تهران به جای «مصلی» در  محل نمایشگاهی «شهر آفتاب» که در جنوب شهر تهران و در مجاورت مقبره آیت الله خمینی – بنیانگذار جمهوری اسلامی –  قرار دارد برگزار می‌شود. نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران همیشه مکانی برای تفریح مردم هم بوده است اماخط مترو بر خلاف وعده شهرداری تهران به موقع افتتاح نشد و به همین جهت رفت و آمد مردم به جنوب شهر دشوار است. مقداد مددی و عرفان کوچاری در سومین روز این نمایشگاه (۱۷اردیبهشت) به «شهر آفتاب» رفته‌اند و از مردم عکس گرفته‌اند.

در روز اول نمایشگاه، خبرگزاری های داخلی نوشتند که مردم در پیرامون شهر آفتاب سرگردان شده‌اند، غرفه‌ها چیده نشده و در حال حاضر رفت و آمد باربران و برخی مسئولان و غرفه‌داران بر فضا غلبه دارد.
ترافیک سنگین جاده تهران – قم، گرانی هزینه رفت و آمد و مشکلات اقتصادی قشر کتابخوان را نیز باید به مشکلات رفت و آمد مردم افزود. اتوبوس‌هایی هم که دولت برای کمک به آمد و شد مردم در نظر گرفته نامنظم هستند و تعدادشان هم کم است.
در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران ۲۴۰۰ ناشر داخلی و ۳۰۰ ناشر خارجی در ۲۵۰۰ غرفه کتاب‌‌هایشان را به علاقه‌مندان عرضه می‌کنند.
علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب گفته بود: «به هیچ وجه این‌گونه نیست که کتاب‌های واردشده به کشور تحت نظارت قرار نگیرند و درهای نمایشگاه به روی هر کتابی باز باشد.»
بر اساس خبرهایی که رادیو زمانه به دست آورده، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد اسلامی پیش از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران با ۱۰۰ ناشر تماس گرفته و از آن‌ها خواسته که از عرضه ۳۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب تهران خودداری کنند.
آثار برخی از نویسندگان و شاعران مقیم خارج از ایران در میان کتاب‌های ممنوع شده در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ۹۵ است. ظاهراً برخی کتاب‌های روانشناسی و جامعه‌شناسی و فلسفه هم در میان کتاب‌های منع‌شده دیده می‌شود.
در سال‌های گذشته کتاب‌هایی از آیت‌الله حسین‌علی منتظری، هوشنگ گلشیری، فروغ فرخزاد، یغما گلرویی، فاطمه اختصاری، محمود دولت‌آبادی و کتاب‌هایی درباره روانشناسی عام‌پسند و طالع‌بینی از نمایشگاه کتاب تهران جمع شده بود.
در غرفه بین‌الملل بیست‌ونهمین نمایشگاه کتاب تهران برخی کتاب‌های غیرفارسی که محتوای آن‌ها با دیدگاه‌های حاکم بر جمهوری اسلامی مخالف بود جمع‌آوری شدند.
علی فریدونی، دبیر نظارت محتوایی بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب تهران روز جمعه ۱۷ اردیبهشت به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت در نمایشگاه کتاب ناظران کمیته نظارت بر محتوای بین‌الملل در غرفه‌های لاتین و عربی این بخش حضور روزانه دارند و تا کنون کتاب‌هایی را که به لحاظ محتوایی مشکل داشتند از نمایشگاه جمع‌آوری کرده‌اند.
او مشکل کتاب‌های جمع‌آوری‌شده در بخش عربی را «تمرکز بر تفکرات وهابی» عنوان کرد و گفت این کتاب‌ها از نظر بخش نظارت نمایشگاه قابل عرضه نیستند.
در بخش لاتین نیز «تصاویر و عکس‌های نامناسب و ناسازگار با فرهنگی اسلامی» دلیل جمع‌آوری کتاب‌ها اعلام شدند.
علی فریدونی چندی پیش گفته بود: «ارزیابی محتوا و مضامین کتاب‌های بخش بین‌الملل آیین‌نامه و اصولی دارد که توجه به حفظ ارزش‌های ملی – دینی – حاکمیتی برخی از سرفصل‌های این آیین‌نامه‌ها هستند.»
Share