Share

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران توان دفاعی و قدرت نظامی ایران را دلیل امتیاز دادن کشورهای دیگر به ایران خواند.

Abbas-Araghchi

به گزارش خبرگزاری تسنیم، عراقچی شنبه ۱۸ اردیبهشت در نشست شورای اداری استان البرز از «دستمایه» شدن مذاکرات هسته‌ای ایران در «کشمکش‌های سیاسی و رقابت‌های درون گروهی» انتقاد کرد و گفت که دستاورد برجام این بود که «توانست اهداف ما را محقق کند».

در هفته‌های گذشته موضوع دسترسی ایران به بانک‌های آمریکا و ادامه بخشی از تحریم‌ها علیه ایران بحث‌هایی را در بین جناح‌های مختلف در ایران در پی داشته است.

معاون وزیر امور خارجه ایران با بیان این که «آمریکایی‌ها علاقه‌ای به تثبیت حقوق ایران در غنی‌سازی نداشتند» گفت که دستاوردهای برجام فراتر از انرژی هسته‌ای بوده و «در برجام اراده ما به آمریکایی‌ها غلبه کرد».

عراقچی درباره فعالیت‌های تسلیحاتی ایران گفت: «اگر قدرت نظامی و توان دفاعی ما نبود، هیچ کشوری حاضر نبود به ما امتیاز بدهد».

او اضافه کرد: «توان نظامی و تحمل و مقاومت مردم سبب ناامید‌کردن آمریکا در ۱۰ سال گذشته شد و آثار آن حضور آن‌ها پای میز مذاکره به‌شمار می‌آید».

مقامات ایران، آزمایش‌های موشکی را در راستای بالا بردن توان دفاعی و نظامی ایران و خارج از مفاد برجام می‌دانند. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا و کشورهای غربی آزمایشات موشکی ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت برمی‌شمرند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیشتر گفته بود که دولت آمریکا به خوبی می‌داند که «بحث دفاعی موضوع مذاکره نیست» و «برجامی برای مسائل دفاعی در کار نیست».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نیز  فروردین گذشته در سخنانی توان نظامی را مهم‌ترین مسئله خواند و گفت اگر جمهوری اسلامی توان دفاعی نداشته باشد حتی دولت‌های کوچک نیز به خود اجازه می‌دهند تا آن را تهدید کنند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: دنیای فردا دنیای موشک است نه مذاکره

روحانی: آن که می‌گوید قدرت نرم نمی‌خواهیم کوته‌بین است

ظریف: امیدواریم اظهارات کری راهگشای حل نگرانی‌های بانک‌ها شود

ظریف: برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شود

روحانی: توقیف دارایی ایران به معنای ادامه خصومت است

Share