Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی توافق هسته‌ای را حاصل «تصمیم سنجیده و بهنگام» نظام جمهوری اسلامی دانست و از آن به عنوان صحنه‌ای یاد کرد «که روشنایی در آن موج می‌زند».

Ali Larijani

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، لاریجانی در نشست مشترک دولت و نمایندگان منتخب مجلس دهم که شامگاه شنبه ۱۸ اردیبهشت با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برگزار شد از «نگاه منفی» به برجام انتقاد کرد و گفت: «نباید به این توافق با تلخکامی و نگاه منفی‌ نگریست».

روحانی  نیز پیشتر در پاسخ به منتقدان برجام از آن به عنوان «سند افتخار ملی» یاد کرده بود و گفته بود «آنکه می‌گوید قدرت نرم نیاز نداریم نگاهش کوته‌بینانه است».

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران توافق هسته‌ای را فرصتی دانست که «با استفاده صحیح» از آن زمینه‌های رونق و «حرکت پرشتاب اقتصادی» فراهم خواهد شد.

لاریجانی در این سخنرانی تلاش مذاکره‌‌کنندگان هسته‌ای را ستود و گفت: «با تلاش و همت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای مشکلی که غربی‌ها جلوی پای ملت ایران گذاشته بودند به خوبی و داهیانه حل و فصل شد، و این فرصت و فضای جدیدی برای کشور از لحاظ سرمایه‌گذاری، توسعه و مراودات دیپلماتیک فراهم کرده است».

او در ادامه گفت: «اینکه بگوییم می‌توانیم جهش اقتصادی داشته باشیم، آرزو نیست، به شرط آنکه از الگوی توسعه بهره ببریم».

رئیس مجلس ایران افزایش قدرت اقتصادی، پیشرفت در علوم و فناوری جدید و نقش‌آفرینی در تحولات منطقه را «تبیین» کننده جایگاه جدید ایران در منطقه و سطح بین‌المللی به عنوان «قدرتی همه جانبه و نوظهور در منطقه» دانست.

لاریجانی در حالی از توافق هسته‌ای حمایت کرد که شماری از مقامات ایران در هفته‌های گذشته به این توافق‌نامه انتقاد کرده‌اند. منتقدان عدم تغییرات قابل ملاحظه و تأثیرات ملموس این مذاکرات را دلیل ناکارآمدی آن می‌دانند.

عدم لغو کامل تحریم‌ها علیه ایران و مشکلاتی که ایران در دسترسی به دلار و بانک‌های آمریکا دارد از دلایل انتقادات شماری از مقامات ایران است.

روحانی۳۱ فروردین در سمنان در پاسخ به این مخالفان گفت: «آن‌ها که فکر می‌کنند و می‌گویند که برجام برای ما کاری نکرده است باید بگویم که برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است».

بیشتر بخوانید: روحانی: چرا نمی‌خواهند موفقیت برجام را ببینند

Share