Share

انتشار ویدیویی از برنامه تلویزیونی «اکسیر» با اجرای فرزاد حسنی، از مجریان مشهور صدا وسیمای ایران، اعتراض‌های گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشته است. این ویدئو از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت، در اینترنت و پیام‌رسان‌های موبایل موردتوجه عمومی قرار گرفته است.

hasani
از نظر بسیاری از مخاطبانی که این ویدیو را دیده‌اند، نحوه رفتار و الفاظی که فرزاد حسنی هنگام خطاب قرار دادن مهمان برنامه‌اش به‌کار برده است، «تحقیرآمیز و ناپسند» است.

«اکسیر» برنامه‌ای است که به مسائل پزشکی می‌پردازد و هر پنج‌شنبه از شبکه سه صدا و سیما پخش می‌شود. تهیه‌کننده این برنامه مصطفی شریفی است.

در ابتدای این فیلم جنجال‌برانگیز، تصویری از یک زن سالخورده به همراه چهار اسم، روی یک ال‌سی‌دی در گوشه‌ای از صحنه دیده می‌شود. مجری به مهمان خود می‌گوید: «شما باید تشخیص بدهی که این تصویر چیه، تصویر کیه؟»  

مهمان برنامه که مردی میانسال است و «جمشید» نام دارد، پاسخ می‌دهد این عکس یک خانم است و از همان جواب اول با خنده تماشاگران مواجه می‌شود. در ادامه گفته‌های فرزاد حسنی با لحن خاص خود، تشخیص مهمان و گفته‌هایش را مسخره می‌کند و در آخر با وعده جایزه ۵۰ میلیون تومانی، یک جعبه خالی به او می‌دهد و زرشک در جیبش می‌ریزد.

FarzadHasani

FarzadHasani 3FarzadHasani 2

FarzadHasani 5FarzadHasani 7FarzadHasani 6منتقدان نه تنها از نحوه رفتار و کلام فرزاد حسنی خشمگین هستند، بلکه مشارکت تماشاچیان حاضر در صحنه را غیرانسانی و سکوت در برابر تحقیر یک انسان در این برنامه تلویزیونی می‌دانند.

به نظر می‌رسد «اکسیر» تقلیدی از شو معروف «دکتر اُز» است که از «فارسی وان» پخش می‌شود.

بعد از اوج گرفتن ابراز نظر کاربران در فضای اینترنت، صفحه‌های منتسب به فرزاد حسنی در اینستاگرام بر روی بازدید عموم بسته‌شده‌اند و اکنون خصوصی (پرایوت) هستند. در قسمت بالایی یکی از این صفحه‌ها عبارت تهدیدآمیزی دیده می‌شود که «هرگونه فحاشی و کامنت توهین‌آمیز شما جدا از مقامات قضایی پیگیری خواهد شد» و در صفحه دیگر آیه‌ای از قرآن و سوره بقره نوشته‌شده با اشاره به این‌که «خداوند با صابرین است.»

مصطفی شریفی، تهیه‌کننده برنامه اکسیر، در واکنش به حاشیه‌های پخش این برنامه و بحث‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: «جمشید به‌ عنوان بازیگر و هنرور ما در برنامه “اکسیر” حضور دارد. آیتمی که از آن توهین به تماشاگر حاضر در این برنامه برداشت‌شده است، صرفا یک آیتم نمایشی بوده است.»

شریفی در ادامه گفته است: «عده‌ای غرض‌ورزانه بخشی از این آیتم را با سانسور منتشر کرده‌اند که باعث شده‌اند احساسات مردم جریحه‌دار شود. برداشت‌ها به‌نوعی است که انگار این فرد به‌عنوان یک آدم ساده زیر پا له‌شده است؛ درحالی‌که این‌گونه نبوده است.»

علی‌رغم مخالفت‌های بسیار با این برنامه تلویزیونی، صدا و سیما شب گذشته، شنبه ۱۸ اردیبهشت، بازپخش اکسیر را به‌طور کامل پخش کرده است.

فرزاد حسنی متولد ۱۳۵۶ و دانش‌آموخته مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران است. او همواره یکی از مجری‌های پرحاشیه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی بوده. چند سال پیش نیز مصاحبه او با احمدرضا رادان، فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران در برنامه تلویزیونی «کوله‌پشتی» در سال ۱۳۸۶ با حاشیه‌های زیادی همراه شد و باعث سختگیری نسبت به فعالیت‌های او در تلویزیون شد.

در سال ۱۳۹۲، ازدواج فرزاد حسنی با آزاده نامداری، از مجریان زن صدا و سیما خبرساز شد و یک سال پس‌ از آن، این ازدواج با انتشار تصاویر صورت کتک‌خورده آزاده نامداری و اعلام خبر طلاق آن‌ها، پایان یافت.

در این مورد فرزاد حسنی از سوی مردم و انجمن‌های حقوق زنان، به خشونت خانگی و بدرفتاری با همسر خود متهم شد.    

برنامه اکسیر از پیش ضبط می‌شود و پخش آن زنده نیست. به اعتقاد بسیاری از کسانی که این برنامه را دیده‌اند، فرزاد حسنی با مهمان خود رفتاری پرخاشگرانه و تهاجمی داشته است.

برنامه‌هایی از این‌ دست باعث شده تا انتقادهای فراوانی به شیوه برنامه‌سازی‌های صدا و سیما و رفتار مجریان و برنامه‌سازان آن مطرح شود.

Share