Share

آیت‌الله جوادی آملی در ملاقات با محمدرضا عارف در مذمت واردات از جمله گفته است که اشتغال‌زایی و تولید و ارزانی، انرژی هسته‌ای و پول نمی‌خواهد؛ بلکه فقط عرضه می‌خواهد.

عارف آملی

دیدار جوادی آملی با عارف در “بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء” در قم

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، مرجع تقلید شیعه و امام جمعه سابق قم، در ملاقات با محمدرضا عارف از واردات و قاچاق کالا به شدت انتقاد کرده است. او گفته که با واردات بی‌رویه نمی‌توان در مورد تولید و رفع بیکاری حرفی زد.

وبسایت “رجانیوز” به نقل از جوادی ‌آملی نوشت: «واژه‌ای به شکوه و عظمت غیرت کم دیده‌ام. در غیرت باید سه عنصر جمع شود. عنصر اول غیرزدایی است به این معنا که اجازه ندهیم بیگانه نفوذ کند و خودمان هم در کار دیگران تجسس نکنیم.»

این مرجع تقلید در نقد مراوده با غیر، از جمله عنوان کرده است: ‌«دیاثت یا اخلاقی است و یا سیاسی. کسی که بیگانه را راه می‌دهد دیوث سیاسی است. بیگانه را در حریم خود راه دادن و وارد حریم غیر شدن با غیرت سازگار نیست.»

جوادی آملی گفته که نباید با منابع غنی داخل کشور، گوشت و لبنیات از برزیل وارد شود: «تسطیح کردن این همه خاک انرژی هسته‌ای نمی‌خواهد، پول و سم هم نمی‌خواهد بلکه فقط عرضه می‌خواهد و خواهید دید که گوشت و لبنیات هم ارزان می‌شود…»

محمدرضا عارف، سرلیست اصلاح‌‌طلبان تهران در انتخابات هفتم اسفند و گزینه ریاست “فراکسیون اعتدال” در مجلس دهم، صبح یکشنبه ۱۹ اردیبهشت برای دیدار‌ با علمای قم به این شهر رفت. سفر عارف به قم یک روز پس از ضیافت شام روحانی به افتخار منتخبان دوره دهم مجلس و هم چنین نشست منتخبان اصلاح‌طلب با یکدیگر انجام شد.

عارف در بدو دیدار با جوادی آملی از اولویت بحث معیشت و اقتصاد و مقابله با فساد در مجلس دهم صحبت کرده است. جوادی آملی در جواب عارف که از در صحنه بودن مردم در انتخابات اخیر یاد کرده، به ماهیت الهی نظام پرداخته است: «حرف درستی است اما چه کسی مردم را به صحنه آورده و در صحنه نگه می‌دارد؟ وقتی نظام الهی شد و مردم آن را قبول کردند در هر عرصه ای به میدان می‌آیند.»

جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است ملتی که جیب‌اش خالی است چاپلوس می‌شود: «چگونه می‌خواهید با سفارش اقتصاد مقاومتی را عملی کنید؟ قیام یک ملت به داشتن اقتصاد صحیح است.»

Share