Share

سیف‌الله پدین، نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها در مورد عواقب زیست محیطی انتقال آب رودخانه زهره به استان بوشهر هشدار داد.

aab-dasht

سیف الله پدین امروز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت که عملیات حفر تونل برای انتقال آب از رودخانه زهره در خوزستان به شهرهای دیلم، بوشهر و برازجان ادامه دارد.

او افزود به دلیل این‌که «همه ما با یکدیگر هموطن هستیم، کسی اعتراضی به آن نداشت و ندارد اما اکنون با توجه به خشکسالی که در خوزستان وجود دارد و مشکلات آبیاری کشاورزان این استان، انتقال آب خوزستان به دشت لیراوی با اهدافی غیر از شرب درست نیست و سبب تبدیل شدن اراضی خوزستان به بیابان می‌شود.»

به‌گفته پدین، این انتقال آب به دلیل «ضعف نمایندگان و مسئولان» استان خوزستان است که در برابر چنین طرح‌هایی «ایستادگی نمی‌کنند.»

او می‌گوید با انجام این پروژه آب از زمین‌های کشاورزی حاصلخیز جلگه خوزستان به بخش‌هایی می‌رود که پیش از این در آن‌ها کشاورزی انجام نمی‌شده است.

ایران بیش از ۱۵ سال است که با خشکسالی مستمر مواجه است. افزون بر این خشکسالی، برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و توسعه فزاینده کشاورزی سبب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و بحران آب شده است.

مقامات ایران می‌گویند نگران این هستند که این بحران به جنگ آب در کشور منجر شود.

Share