Share

در حالی‌که آتش‌بسی شکننده تا نیمه شب سه‌شنبه ۱۰ مه در حلب تمدید شده، در شمال سوریه رژیم تهران بیشترین تلفات از آغاز جنگ در سوریه را متحمل شده است. رسانه‌های ایران گزارش دادند که سیزده «مستشار نظامی» ایران کشته شده‌اند هر چند خبرهای غیررسمی به مراتب بیش از این است. این تلفات نشان می‌دهد که دامنه حضور نظامی و مالی جمهوری اسلامی در جنگ سوریه بسیار گسترده است.

ایران  سوریه

این بیشترین تعداد تلفات نیروهای ایرانی در یک روز در سوریه است. سپاه پاسداران از آن‌ها به عنوان نیروهای «مستشاری» و «مدافعان حرم» نام می‌برد.

رادیو زمانه برای بررسی بیشتر اوضاع سوریه و شمار کشته‌شدگان سپاه پاسداران و افغان‌های اعزامی به جنگ سوریه پرسش‌هایی با دو کارشناس سیاسی منطقه علیرضا نوری‌زاده و حسن هاشمیان در میان می‌گذارد:

  • جمهوری اسلامی حفظ بشار اسد را خط قرمز سیاست خود اعلام کرده . این موضوع را ولایتی مشاور عالی خامنه‌ای درامور بین‌المللی در سفر اخیرش به دمشق تکرار کرد. معنای این سخن چیست؟
  • با توجه به فزونی گرفتن تلفات سپاه در سوریه، آیا جمهوری اسلامی اگر پای سرنوشت اسد در میان باشد به سوی دخالت فعال‌تر در سوریه می‌رود؟
  • چرا جمهوری اسلامی افغان‌های مهاجر در ایران را به سوریه اعزام می‌کند؟ آیا به این دلیل که دیگر نمی‌تواند سیاست دخالت‌گرانه خود را برای سپاه و بسیج توجیه کند؟
  • در روزهای اخیر حجت‌الاسلام اشکذری نماینده جدید خامنه‌ای در سوریه شد و به دمشق رفت. او در اوضاع کنونی چه نقشی خواهد داشت؟

Share