Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرد که سطح آب دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۰ سانتیمتر افزایش داشته و مساحت آن نیز پنج برابر شده است.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، معصومه ابتکار روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت وضعیت دریاچه ارومیه بهبود یافته است. او «بارندگی‌های خوب، تأمین حق‌آبه دریاچه ارومیه، لایروبی و بازکردن مسیل‌های منتهی به دریاچه ارومیه و همچنین اصلاح الگوی کشت و تغییر شیوه‌های آبیاری در کشاورزی» را از عوامل این بهبودی عنوان کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بهبود وضعیت دریاچه ارومیه را تحقق وعده‌ای دانست که «محقق شده است».

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است. این دریاچه در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم‌آبی روبه‌رو شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن، در اوایل پاییز پارسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود.

در پی بارندگی‌های اخیر، در حال حاضر سطح تراز آبی این دریاچه به بیش از ۱۲۷۱ متر رسیده که گفته می شود در سه سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

کیومرث دانشجو ، یکی از مقامات مسئول وزارت نیرو هشتم اردیبهشت اعلام کرد که حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از ۳.۴ میلیارد مترمکعب رسیده است. او گفت: «هم‌اکنون ارتفاع آب در این دریاچه نسبت به سال گذشته ۳۴ سانتی‌متر افزایش یافته و ۵۰ درصد از سطح آن به زیرآب رفته است.»

باید دید در فصل گرما نیز افزایش سطح آب دریاچه ارومیه پایدار خواهد ماند یا با تبخیر آب باز هم کاهش خواهد یافت.

Share