Share

حسین مروتی که از او به‌عنوان «پژوهشگر بحران جمعیتی» نام برده شده، می‌گوید سالانه بیش از ۲۲۰ هزار سقط جنین «غیرقانونی» در ایران انجام می‌شود.

Abortion-Seqt-e-janin

مروتی، امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرگزاری مهر گفت که در سال ۱۳۹۲ بیش از ۲۵۶ هزار سقط جنین در ایران انجام شده که ۲۵۰ هزار مورد آن «غیرقانونی» بوده است.

به‌گفته او، علت عمده سقط جنین، «روابط نامشروع نیست» و اکنون بیش از ۹۰ درصد آمار سالانه سقط مربوط به پدر و مادرهایی است که نمی‌خواهند فرزندی داشته باشند.

مروتی گفت با تبلیغاتی که در طول سه دهه اخیر صورت گرفت، «دیگر فرزند تا حد زیادی مطلوبیتش را از دست داده است و بچه که در نسل گذشته ما نعمت تلقی می‌شد، اکنون عامل بدبختی و بیچارگی شمرده می‌شود.»

او می‌گوید بر پایه آمار وزارت بهداشت، شمار سقط جنین در حال حاضر نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۳۰ هزار مورد کمتر شده است.

پیش از این اعلام شده بود که سالانه بیش از ۲۵۰ هزار سقط جنین غیرقانونی در کشور انجام می‌شود که در مقایسه با میزان سقط جنین‌ قانونی، ۴۰ برابر بیشتر است.

سال ۱۳٨۴ نمایندگان مجلس ایران قانون سقط درمانی جنین را تصویب کردند و از آن سال، قانون به خانواده‌هایی که جنین‌شان دچار مشکل بود یا ادامه بارداری برای مادر خطرناک بود این اجازه را داد که جنین خود را سقط کنند.

به طور کلی اما عمل سقط جنین در ایران غیرقانونی است. مجازات سنگین برای سقط جنین در ایران در حالی است که در بسیاری از کشورها پس از لغو ممنوعیت سقط جنین، آمار مرگ و میر زنان به صورت چشمگیری کاهش یافته است.

سقط جنین یکی از کم‌خطرترین، کم‌هزینه‌ترین و امن‌ترین جراحی‌ها در عرصه پزشکی است، اما به دلیل غیرقانونی بودن این عمل در برخی کشورها ازجمله ایران و انجام آن در محیط‌های غیر بهداشتی و توسط افرادی که آموزش این کار را ندیده‌اند، سالانه حدود ۷۰ هزار مرگ و ۲۰ میلیون معلولیت در جهان برجای می‌گذارد.

Share