Share

یک روز پس از اعلام آزمایش موشک بالستیک و تکذیب برد ۲۰۰۰ کیلومتری این موشک، وزیر دفاع ایران گفت قادریم سیستم‌های پدافندی، توپخانه و موشکی را تولید کنیم و برای برداشتن گام‌های بلندتر به دیگران اتکایی نداریم. او خبر داد که سیستم باور ۳۷۳ از سال جاری وارد خط تولید می‌شود.

s-300

سامانه کامل دفاع موشکی اس-۳۰۰ قرار است تابستان به ایران تحویل شود

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی ارتش عنوان کرد که  جمهوری اسلامی در سیستم‌های پدافندی موشکی و راداری به دیگران اتکا ندارد. او گفت سیستم باور ۳۷۳ با قابلیت درگیر شدن با موشک‌های کروز، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های بالستیک، ر داخل ایران طراحی شده و در مرحله  جمع‌بندی نهایی برای خط تولید است.

سیستم «باور ۳۷۳» بنا بر اعلام فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، نوع ایرانی سامانه اس-۳۰۰ است و در فاصله سال‌هایی ساخته شده که روسیه در همراهی با تحریم‌های بین‌المللی از فروش این سامانه به ایران خودداری کرد.

وزیر دفاع ایران در حالی از استقرار سامانه موشکی اس ۳۰۰ در قرارگاه خاتم‌الانییا خبر داده که روسیه گفته نخستین محموله این سیستم در ماه اوت یا سپتامبر ۲۰۱۶ به ایران تحویل داده می‌شود. قسمت‌های راداری و ارتباطی این سامانه که به ایران تحویل شده، در رژه نیروهای سه گانه ارتش ایران و قرارگاه پدافند هوایی در فروردین ۱۳۹۵ به نمایش در آمد.

سخنان حسین دهقان یک روز پس از اعلام آزمایش یک موشک جدید با برد ۲۰۰۰ کیلومتر و تکذیب آن بیان شده‌اند. دوشنبه ۲۰ اردیبهشت، علی عبدالهی‌، معاون ستاد کل نیروهای مسلح خبر داد که یک موشک بالستیک با برد دوهزار کیلومتر با خطای ۸ متر آزمایش شده اما چند ساعت بعد وزیر دفاع آزمایش یک موشک با چنین بردی را رد کرد و هم‌زمان گفت که فعالیت‌های موشکی ایران متوقف نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: وزیر دفاع آزمایش موشک با برد دوهزار کیلومتر را تکذیب کرد

سخنگویان کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این خبر اعلام کردند که اگر آزمایش موشکی یاد شده انجام شده باشد مسئله به شورای امنیت ارجاع خواهد شد.

مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، جمهوری اسلامی حق آزمایش موشک‌های بالستیک را ندارد و تحریم‌های مربوط به برنامه موشکی ایران، از زمان توافق هسته‌ای تا هشت سال دیگر ادامه دارند.

انجام چند آزمایش موشکی از سوی سپاه در اسفند ۱۳۹۴ واکنش‌های حاد جهانی را در پی داشت و اقدامی تحریک‌‌آمیز تلقی شد. بر همین اساس ۱۱ شخص و شرکت ایرانی در ماه ژانویه مشمول تحریم‌های جدیدی از سوی آمریکا شدند.

اعلام آزمایش یک موشک بالستیک جدید، تکذیب برد ۲۰۰۰ کیلومتری این موشک و طرح جزییاتی از اقتدار پدافند هوایی  ایران ظرف دو روز، می‌تواند پیامی در مسیر مخالف تنش‌زدایی از سوی پاره‌ای محافل نظامی و سپاهی جمهوری اسلامی تلقی شود.

Share