Share

در چارچوب تور «پردگیان باغ سکوت»، کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده برجسته کمانچه، امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در نیشابور کنسرت داشت اما دادستان این شهر کنسرت او را لغو کرد.

Keyhan-Kalhor

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در این تور کنسرت، گروه «راح روح» کیهان کلهر را همراهی می‌کند. در این گروه؛ نوید افقه (تنبک)، علی بهرامی‌فرد (سنتور) و هادی آذرپیرا (تار) ساز می‌زنند.

سایت «موسیقی ما» نوشته است کنسرت نیشابور قرار بود در دو شب برگزار شود و تمامی مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت اعم از مجوز شورای تأمین استان، اداره اماکن و وزارت ارشاد را داشت.

«پردگیان باغ سکوت» قرار است در یزد، کرمانشاه، خرم‌آباد و تهران نیز برگزار شود.

پیش از این در خردادماه سال گذشته نیز کنسرت کیهان کلهر با گروه بروکلین رایدر در برج میلاد تهران به‌دستور نیروی انتظامی لغو شده بود.

کیهان کلهر پس از لغو کنسرت برج میلاد گفته بود: «تا زمانی‌ که فرهنگ و هنر ایران، گروگانِ زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط‌مشی‌ مشخصی‌ برای این‌گونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد»، با این حال تور «پردگیان باغ سکوت» بار دیگر آغاز شده است.

کیهان کلهر تنها موسیقی‌دان ایرانی‌ست که تاکنون چهار بار جایزه گرمی را به دست آورده. حسین علیزاده از او به عنوان «جهانی‌ترین مرد موسیقی ایران» یاد کرده است.

کیهان کلهر با شهرام ناظری، محمد رضا شجریان و حسین علیزاده نیز آثاری پدید آورده. شش آلبوم «زمستان است»، «بی تو به سر نمی‌شود»، «فریاد»، «ساز خاموش»، «شب»، «سکوت»، «کویر» و «سرود مهر» حاصل همکاری او با هنرمندان ایرانی‌ست.

کلهر به خاطر شناساندن موسیقی ایرانی به جهانیان نیز شهرت دارد. کنسرت او با شجاعت حسین خان (غزل) و یا با کوارتت کرونوس (جاده ابریشم)، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک در جهانی کردن موسیقی ایرانی نقش داشته است.

Share