Share

در حالی‌که برخی از منابع خبری ایران از «برکناری» عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان خبر داده بودند، حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور از موافقت با «بازنشستگی» او سخن گفت.

عبدالحسن مقتدایی در سال ۱۳۷۷ در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی نیز سه سال استاندار خوزستان بود

عبدالحسن مقتدایی در سال ۱۳۷۷ در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی نیز سه سال استاندار خوزستان بود

حسینعلی امیری روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با بازنشستگی عبدالحسن مقتدایی موافقت کرده است و فرج‌الله خبیر، معاون سیاسی و اجتماعی استانداری خوزستان تا زمان تعیین استاندار جدید به‌عنوان سرپرست استانداری منصوب شد.

قائم مقام وزیر کشور همچنین افزود: «برکناری در کار نیست، استاندار خوزستان مدت‌ها قبل درخواست بازنشستگی کرده بود اما وزیر کشور به دلیل شرایط انتخابات با این موضوع مخالفت کرد.»

امیری دلیل موافقت کنونی با «بازنشستگی» استاندار خوزستان را «اصرار استاندار» عنوان کرد.

این در حالی است که خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه نوشت: «امروز قرار بود نشست خبری استاندار خوزستان برگزار شود، ناگهان معاون وزیر کشور برای تودیع وی وارد استانداری خوزستان شد تا مقتدایی طعم برکناری را بچشد.»

مهر دلیل «برکناری» استاندار خوزستان را «۱۶ جابه‌جایی در سطح فرمانداران، بخشداران و مدیران ستادی استانداری خوزستان از ابتدای هفته جاری تاکنون» دانست و افزود همین تغییرات کافی بود که وزارت کشور وارد عمل شود و حکم بازنشستگی استاندار خوزستان را صادر کند و «در کمال بی خبری و بدون اطلاع قبلی» با حضور مقیمی معاون وزیر کشور مقتدایی تودیع و معاونش جانشین او شود.

سایت «خوزنیوز» نوشته است مراسم تودیع استاندار خوزستان بدون حضور خبرنگاران برگزار شد و و حتی خبرنگارانی که برای پوشش برخی جلسات به استانداری خوزستان رفته بودند، به بیرون هدایت شدند.

عبدالحسن مقتدایی فعالیت خود را از پالایشگاه نفت آبادان آغاز کرد و در سال‌های جنگ ایران و عراق جانشین مدیرعامل این پالایشگاه بود. او همچنین نماینده دوره‌های سوم و چهارم مجلس ایران هم بود. در سال ۱۳۷۷ در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی سه سال استاندار خوزستان شد و بعد تا سال ۱۳۸۳ برای سه سال به‌عنوان استاندار هرمزگان فعالیت کرد. مقتدایی با شروع ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد از تمامی فعالیت‌های سیاسی کنار گذاشته شد و بعد به صنعت نفت بازگشت و به‌عنوان مشاور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران فعالیت کرد. او با آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی بار دیگر استاندار خوزستان شد.

مقتدایی در دوره اخیر استانداری خود وعده انتصاب یک فرماندار زن در خوزستان را داد اما چنین وعده‌ای عملی نشد. با این حال هشت زن را به عنوان بخشدار معرفی کرد.

مریم عیوض زاده بخشدار مرکزی اهواز، سحر احمدی آرپناه بخشدار مرکزی لالی، اعظم شنبدی بخشدار مرکزی هندیجان، بلقیس حسینی بخشدار مرکزی ماهشهر، حمیده آلبوعشیره بخشدار مرکزی خرمشهر، بتول سعیدی‌زاده بخشدار مرکزی آبادان، لیلا مسحنه بخشدار مرکزی شهرستان شوش و معصومه خنفری بخشدار مرکزی کارون زنانی هستند که مقتدایی آن‌ها را منصوب کرد.

Share