Share

رجب طیب اردوغان در ادامه شکایت‌های خود علیه کنشگران فرهنگی منتقد او در دیگر کشورها، خواهان پیگرد قانونی ماتیاس دُپفنر، نویسنده و مدیر انتشارات اشپرینگر در آلمان شده بود اما دادگاه منطقه شهر کلن آن را رد کرد.

دادگاه شکایت رجب طیب اردوغان از ماتیاس دُپفنر، نویسنده و مدیر انتشارات اشپرینگر در آلمان را رد کرد.

دادگاه شکایت رجب طیب اردوغان از ماتیاس دُپفنر، نویسنده و مدیر انتشارات اشپرینگر در آلمان را رد کرد.

دادگاه منطقه‌ای رد شکایت اردوغان را سه‌شنبه ۱۰ مه / ۲۱ اردیبهشت ابلاغ و دلیل آن را احترام به آزادی عقیده عنوان کرد.

ماتیاس دُپفنر با مقاله‌ای در روزنامه «دی ‌ولت» از یان بومرمان، مجری و طنزپرداز تلویزیون دفاع و از محتوای برنامه او علیه اردوغان حمایت کرده بود اما خود توهینی به اردوغان نکرده بود.

یان بومرمان در برنامه تلویزیونی خود در تاریخ ۳۱ مارس / ۱۲ فروردین شعری طنزآمیز و انتقادی از «ریاکاری‌های» رجب طیب اردوغان خواند و القاب تندی به او نسبت داد. او در این شعر هم به شخصیت اردوغان و هم سیاست‌های او در قبال کردها حمله کرد. اردوغان در ماه آوریل / فروردین شخصاً علیه یان بومرمان به دستگاه قضایی آلمان شکایت کرد. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز گفت دولت در این زمینه دخالت نمی‌کند و دستگاه قضایی به‌طور مستقل این شکایت را بررسی می‌کند.

دادگاه منطقه‌ای کلن در صدور رأی خود درباره شکایت اردوغان علیه ماتیاس دُپفنر گفته است اظهارنظر دُپفنر در شکل‌گیری افکار عمومی درباره موضوعی بحث‌برانگیز مجاز است.

اردوغان اکنون می‌تواند از دادگاه عالی منطقه کلن درخواست تجدید نظر کند.

در ماه‌های اخیر مقامات ترکیه با انتقادهایی که در کشورهای مختلف به رجب طیب اردوغان می‌شود مقابله کرده‌اند. آن‌ها همچنین در این مدت چند روزنامه‌نگار خارجی را دستگیر و یا از ترکیه اخراج کرده‌اند.

Share