Share

علی لاریجانی، رئیس مجلس می‌گوید با مجموعه شرایط اقلیمی و وضعیت جغرافیایی ایران، آب را باید یکی از موضوعات «مورد توجه امنیت ملی کشور» بدانیم.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خواهان استفاده از شیوه آبیاری تحت فشار و گسترش سیستم‌های گلخانه‌ای و بهبود روش‌های آبخیزداری شده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران خواهان استفاده از شیوه آبیاری تحت فشار و گسترش سیستم‌های گلخانه‌ای و بهبود روش‌های آبخیزداری شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لاریجانی در کانال تلگرامش نوشت که برای تولید ۲۱ محصول کشاورزی در ایران سالانه ۱۰۴ میلیارد مترمکعب آب مصرف می‌شود که ۶۵ میلیارد مترمکعب آن، آب سبز (بارندگی‌ها) و ۴۰ میلیارد مترمکعب آن آب‌های آبی و خاکستری (آب‌های زیرزمینی و جاری و آب‌های آلوده و برگشتی) است.

به گفته او، در ایران از آب‌های آبی و خاکستری به نحو «غیرمناسب و گشاده‌دستانه» استفاده می‌شود که «می‌تواند برای آینده کشور خطرناک باشد.»

بیشتر بخوانید: درگیری بر سر آب کشاورزی در خوزستان یک کشته بر جای گذاشت

علی لاریجانی به همین دلیل خواهان استفاده از شیوه آبیاری تحت فشار و گسترش سیستم‌های گلخانه‌ای و بهبود روش‌های آبخیزداری شده است.

ایران بیش از ۱۵ سال است که با خشکسالی مستمر مواجه است. افزون بر این خشکسالی، برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی و توسعه فزاینده کشاورزی سبب کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و بحران آب شده است.

مقامات ایران می‌گویند نگران این هستند که این بحران به جنگ آب در کشور منجر شود.

پیش از این در آذرماه سال گذشته عیسی کلانتری، دبیرکل خانه کشاورز گفته بود که وضعیت ذخایر آبی ایران به‌گونه‌ای است که به یک برنامه ۲۰ ساله برای خروج از حالت بحران نیاز دارد.

وزارت نیرو نیز اعلام کرده بود که از مجموع ۶۰۹ دشت در ایران ۳۳۰ دشت دارای بیلان منفی آب هستند؛ یعنی میزان برداشت آب از آن‌ها بیشتر از ورودی آب است.

حدود ۹۲ درصد از منابع آبی در ایران صرف کشاورزی می‌شود. مصرف آب در بخش خانگی شش درصد و در بخش صنعت هم دو درصد است.

Share