Share

یک مسئول ارشد وزارت نیرو می‌گوید احیای دریاچه ارومیه در گرو کاهش مصرف آب کشاورزی در مناطق اطراف این دریاچه است.

URMIE11

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا می‌گوید کاهش ندادن ۴۰ درصدی مصارف آب در بخش کشاورزی، دریاچه ارومیه را با خطر مرگ مواجه خواهد کرد.

در ایران بین ۹۰ تا ۹۲  درصد از آبی که در ایران مصرف می‌شود، در زمین‌های کشاورزی است. این درحالی است که متوسط مصرف جهانی آب در بخش کشاورزی در جهان حدود ۷۰ درصد است.

به گفته رحیم میدانی ۹۰ درصد تولیدات غذایی در ایران از کشت آبی تامین می‌شود، اما اغلب کشورهای جهان ۶۰ درصد تولیدات غذایی خود را از کشت دیم و ۴۰ درصد باقی مانده را از کشت آبی تامین می‌کنند.

همزمان بهره‌‌وری آب در ایران، به ویژه در بخش کشاورزی بسیاری پایین و تنها در حد ۳۶ درصد است.

اعلام این خبر در حالی صورت می‌گیرد که اویل اردیبهشت ماه امسال، محققان دانشگاه «واخنینگن» هلند در پژوهشی درباره آینده دریاچه ارومیه با تأکید بر لزوم کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در حدود این دریاچه یادآور شدند که افزایش سه برابری کشاورزی در طی یک دهه گذشته، تقاضا برای آبیاری در این مناطق را بالا برد و درنتیجه سطح آب‌های زیرزمینی به غایت کاهش داد.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است. این دریاچه در ۲۰ سال گذشته با بحران شدید کم‌آبی روبه‌رو شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن، در اوایل پاییز پارسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود.

طی سال‌های گذشته دولت ایران با تشکیل کار گروه‌های ویژه تلاش کرد تا بخش‌هایی از این دریاچه را احیا کند. اکنون در آخرین اظهارات پیرامون وضعیت این دریاچه معاون آب و آبفا وزارت نیرو می‌گوید حجم آب دریاچه در همسنجی با پارسال ۴۷ سانتیمتر افزایش داشته است.

Share