Share

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح می‌گوید ادامه جنگ سوریه، برای اثرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. محسن رضایی نیز نوشت عملیات خان طومان را ژنرال‌های ترکیه، عربستان و آمریکا هدایت کردند.

Firouzabadi 2

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، آمریکا را به تلاش برای مدیریت تحولات منطقه‌ای و استفاده از شرایط جنگ سوریه برای اهداف انتخاباتی متهم کرد.

به گزارش تسنیم، حسن فیروزآبادی پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت گفت: «هیات حاکمه آمریکا و رئیس جمهور فعلی این کشور پیروزی حزبی را به قیمت حمایت از تروریست‌ها و ریختن خون مردم مظلوم سوریه می‌خواهد.»

فیروزآبادی اعمال فشار برای کنار گذاشتن بشار اسد را در همین راستا دانست و افزود: «به خلاف رویا و آرزوی آمریکا، بشار اسد می‌ماند و روسیاهی برای جنگ‌طلبان باقی خواهد ماند.»

پرونده ویژه رادیو زمانه: جنگ در منطقه و مسئولیت ایران در بحران سوریه

حکومت ایران بشار اسد را خط قرمز خود می‌داند. علی اکبر ولایتی، مشاور عالی خامنه‌ای در امور بین‌المللی که به تازگی با اسد ملاقات کرده، سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت گفت: «حکومتی در کشورهای عربی نمی‌شناسیم که این مقدار نسبت به مردم و کشورش وفادار باشد.»

گلایه تلویحی از روسیه

روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت، محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه پاسداران یادداشتی در باب وضعیت حلب در صفحه اینستاگرامش نوشت و آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه را “عوامل تجهیز تسلیحاتی، لجستیکی و اطلاعاتی تروریست‌های تکفیری” معرفی کرد: «اسلحه، مهمات، پول و غذا از مرزهای جنوبی و از بندر اسکندرون ترکیه به دست آنها می‌رسد. هم‌چنین از طریق کشتی از عربستان و قطر به آنها کمک می‌‌شود.»

محسن رضایی موضوع حلب را برای عربستان و ترکیه “حیثیتی” خوانده و ادعا کرده که عملیات خان طومان از سوی “ژنرال‌های ترکیه، عربستان و آمریکا” هدایت شد.

تحلیل رضایی از اوضاع خان طومان، در تقابل با مواضع رئیس بسیج و جانشین فرمانده سپاه پاسداران قرار دارد. محمدرضا نقدی گفته است: «مسئله خان طومان آن چنان که مطرح می‌شود بزرگ نیست، به هر حال جنگ افت و خیز و پیروزی و شکست دارد.» حسین سلامی نیز در نخستین واکنش به کشته شدن ده‌ها نفر از نیروهای ایرانی و افغان، تصرف خان طومان را فاقد جنبه استراتژیک دانست و تاکید کرد که وضعیت «محور مقاومت» مناسب است.

هنوز تعداد کشته‌شدگان، اسیران و مجروحان ایرانی و افغان در درگیری خان طومان روشن نیست.  از میان ۱۳ نفری که خبر کشته شدن‌شان رسما اعلام شد، جسد تنها یک نفر به ایران انتقال یافت. سپاه مازندران اعلام کرده که اجساد بقیه در اختیار “نیروهای تکفیری” است.

بیشتر بخوانید: در خان طومان چه گذشته است

محسن رضایی در یادداشت خود، روسیه را تلویحا سرزنش کرده و گفته که مقاومت ارتش سوریه تنها با کمک “مستشاران ایرانی” جریان دارد: «حمایت‌های روسیه مدت کمی یعنی مدت شش ماه انجام شد و بعدا عمدتا به کشور خود برگشتند.»

اشاره رضایی به غیبت روسیه در صحنه جنگ سوریه در حالی است که علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی، دوشنبه ۲۰ اردیبهشت گفت که ایران با همراهی روسیه و سوریه و حزب‌الله لبنان به حمله خان طومان جواب خواهد داد.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی خامنه‌ای نیز گفته که اعتقادی به کم‌رنگ شدن حمایت روسیه از رژیم سوریه ندارد: «بنده با آقای پوتین رییس جمهوری روسیه بارها صحبت کردم، او هم بر حمایت از سوریه و دولت بشار اسد تاکید دارد.»

Share