Share

سوزانا جمال الدینوا، معروف به جماله، به نمایندگی از اوکراین برنده جایزه موسیقی یوروویژن ۲۰۱۶ شد. آهنگ او، تنها آهنگ با تم سیاسی و اجتماعی این دوره مسابقات یوروویژن بود.

عکس از afp – جماله، خواننده اوپرای اوکراینی برنده جایزه یوروویژن ۲۰۱۶ شد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در فینال مسابقه موسیقی یوروویژن که شامگاه شنبه ۱۴ مه / ۲۵ اردیبهشت به میزبانی سوئد، برنده سال گذشته این رقابت برگزار شد ۲۶ آهنگ از ۲۶ کشور شرکت داشتند. استرالیا نیز برای دومین سال نماینده‌ای به این مسابقه فرستاده بود که پس از اوکراین در مقام دوم قرار گرفت.

جماله که خود اصالتاً از تاتارهای کریمه است، آهنگی با نام ۱۹۴۴ اجرا کرد که درباره کوچ اجباری تاتارها از کریمه در دوره رهبری ژوزف استالین در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود.

آهنگ رقیب او که بیشترین آرای مردمی را کسب کرد، از کشور روسیه بود که آهنگ‌سازی، تنظیم و ضبط آن در یونان و توسط هنرمندان یونانی انجام شده بود.

آهنگ ۱۹۴۴ در رده بندی امتیازهای هیأت داوران کشورهای اروپا پس از استرالیا در مقام دوم قرار گرفت و پس از روسیه بیشترین آرای تماشاگران را نیز به خود اختصاص داد اما در مجموع امتیازها با کسب ۵۱۱ امتیاز از ۲۵ شرکت کننده دیگر پیش افتاد و به مقام اول رسید.

موضوع ترانه ۱۹۴۴ درباره اخراج تاتارها از کریمه در دوران جنگ جهانی دوم به دستور مقامات شوروی سابق است. جماله می‌گوید مادر مادربزرگ او از جمله تاتارهای اخراج شده بود که «هرگز به کریمه باز نگشت».

این خواننده اوپرای اوکراینی به خبرنگاران گفت که ترانه این آهنگ بازگو کننده زندگی و تجربه شخصی اوست و اصلاً سیاسی نیست. اما مسکو پیشتر این آهنگ را سیاسی و «ضد روس» خوانده بود و به شرکت آن در یوروویژن اعتراض کرده بود.

شبه جزیره کریمه در زمستان ۲۰۱۴ در یک همه‌پرسی ضمیمه روسیه شد. بسیاری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نشناخته‌اند.

با برنده شدن نماینده اوکراین در این رقابت، مراسم یوروویژن سال آینده در اوکراین برگزار خواهد شد.

Share