Share

۱۷ وزیر سابق فرانسه با انتشار بیانیه‌ای علیه سیاست‌های تبعیض‌آمیز جنسی و آزار و تعرض جنسی در فرانسه دست به افشاگری زدند.

Christine Lagarde

به گزارش گاردین، این وزرا همگی زن هستند و در میان آن‌ها نام کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول (IMF) نیز به چشم می‌خورد.

آن‌ها در این بیانیه اعلام کردند که دیگر در برابر تبعیض و آزار جنسی در ساختار اداری و راهروهای قدرت فرانسه سکوت نخواهند کرد.

در بخشی از این بیانیه نوشته شده است: «ما وزرا و نمایندگان منتخب این کشور بوده‌ایم و مانند سایر زنان به محافلی وارد شدیم که به طور انحصاری مردانه بوده و هرگونه تبعیض جنسی را نیز تحمل کردیم. زین پس زنان نباید به هر نحوی با محیط مردانه انطباق یابند، بلکه نحوه رفتار مردان خاصی است که باید تغییر کند.»

در فراز دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: «تبعیض جنسی مسئله و نگرانی همه احزاب سیاسی در تمام سطوح قدرت است. سکوت در این مورد دیگر امکان پذیر نیست، بنابراین ما قلم به ‌دست می‌گیریم و این زیاده‌روی‌ها را افشا می‌کنیم.»

نویسندگان این بیانیه همه قربانیان آزار و اذیت جنسی را به شکایت از متعرضان تشویق کردند و از احزاب و گروه‌های سیاسی خواسته‌اند که راز این قربانیان را فاش و آشکار سازند.

در سال‌های اخیر مسئله آزار و اذیت جنسی همواره نقل محافل سیاسی در فرانسه بوده است.

سال گذشته بحث تبعیض جنسی در فرانسه پس از آن آغاز شد که دومینیک استراوس کان، سیاستمدار فرانسوی و رئیس سابق صندوق بین المللی پول در ارتباط با اتهام تجاوز جنسی و واسطه‌گری سکس در سال ۲۰۱۱ در نیویورک محاکمه شد.

هفته گذشته نیز دنیس پوپین، سخنگوی معاون مجمع ملی فرانسه در پی شکایت ۹ زن از او به اتهام آزار و اذیت جنسی مجبور به استعفا شد.

سال گذشته نیز ۴۰ روزنامه‌نگار زن فرانسوی در نامه‌ای سرگشاده به دولت که در روزنامه لیبراسیون منتشر شد، نسبت به سیاست‌های تبعیض آمیز جنسی در ساختار قدرت در فرانسه انتقاد کردند.

Share