Share

در پارلمان ترکیه از امروز سه‌شنبه ۱۷ مه / ۲۸ اردیبهشت رأی‌گیری درباره مصونیت قضائی تقریباً یک‌چهارم نمایندگان پارلمان آغاز خواهد شد.

پارلمان ترکیه

پارلمان ترکیه

به‌گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ۱۳۶ نماینده هر چهار حزب حاضر در پارلمان مشمول این قانون خواهند بود، به‌ویژه نمایندگان فراکسیون حزب دموکراتیک خلق‌ها که از حقوق کردها حمایت می‌کنند.

با قانون جدید از ۵۹ نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها مصونیت قضائی ۵۰ نماینده آن می‌تواند لغو شود.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را متهم به اقدامات تروریستی می‌کند و این حزب را بازوی حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند.

روز دوشنبه ۱۶ مه / ۲۷ اردیبهشت، نورسل آیدوغان، نماینده دیاربکر در پارلمان از حزب دموکراتیک خلق‌ها به شبکه سی‌ان‌ان ترکیه گفت: «اکنون در ترکیه تلاش می‌شود تا نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها را با خشونت و ترور مرتبط کرده و با این حربه مصونیت‌های قضائی را بردارند.»

او طرح لغو مصونیت قضائی نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها را «تلاش برای تصفیه این حزب» دانست و افزود: «بیرون نگه داشتن این حزب از پارلمان ترکیه بزرگترین آسیب را به تمامیت ترکیه خواهد زد.»

با تصویب لغو مصونیت قضائی نمایندگان ترکیه راه برای تعقیب قضائی آن‌ها هموار خواهد شد.

پیش از این در ۲ مه / ۱۳ اردیبهشت عده‌ای از نمایندگان حزب حاکم «عدالت و توسعه» و حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان بر سر موضوع لغو مصونیت قضائی دعوا و کتک‌کاری کردند.

Share