Share

«همه درختان من» و «یک ساعت از یک عمر» ساخته رخشان بنی‌اعتماد درباره «مادر» و «پدر» محیط زیست ایران در سینما فلسطین تهران برای عموم مردم به نمایش درمی‌آید.تهیه‌کنندگی این فیلم‌ها را مجتبی میرطهماسب، مستندساز سرشناس ایرانی به عهده داشته است.

رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرطهماسب، دو سینماگر ایرانی

رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرطهماسب، دو سینماگر ایرانی

مستند «همه درختان من» درباره مه‌لقا ملاح، مادر محیط زیست ایران است.

مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌زیست» را بنیان گذاشت. او که ۹۶ سال دارد، همچنان در عرصه محیط زیست فعال است.

اعتراض به پروژه احداث بزرگراه تهران – شمال که بنیاد مستضعفان آن را به عهده گرفته بود، یکی از اقدامات مه‌لقا ملاح برای حفاظت از محیط زیست است.

«همه درختان من» ساخته رخشان بنی‌اعتماد درباره مه‌لقا ملاح

«همه درختان من» ساخته رخشان بنی‌اعتماد درباره مه‌لقا ملاح

دوربین رخشان بنی‌اعتماد تماشاگر را به زندگی شخصی و اجتماعی مه‌لقا فلاح هدایت می‌کند و در گفت‌و‌گو با او، به تدریج تصویری از وضع بحرانی محیط زیست در ایران شکل می‌گیرد.

مستند »همه درختان من» ۵۱ دقیقه است.

مستند «یک ساعت از یک عمر» درباره اسکندر فیروز، بنیانگذار سازمان حفاظت از محیط زیست نیز دومین ساخته رخشان بنی‌اعتماد است که در جشنواره فیلم سبز به نمایش درمی‌آید.

تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در سال ۱۳۵۳، تعیین مناطق چهارگانه تحت حفاظت ایران با نام‌های پارک ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت‌شده و همچنین انعقاد کنوانسیون حفاظت از تالاب‌های مهم بین‌المللی و زیستگاه پرندگان آبزی در سال ۱۳۴۹ از دستاوردهای مهم اسکندر فیروز برای محیط زیست ایران است.

از او به عنوان «پدر محیط زیست ایران» یاد می‌کنند.

رخشان بنی‌اعتماد در «یک ساعت از یک عمر» در قالب یک نشست سه‌نفره، گوشه‌ای از خدمات اسکندر فیروز برای حفظ محیط زیست ایران را آشکار می‌کند. این مستند هم ۵۰ دقیقه است.

پنجشنبه، ۳۰ اردیبهشت این دو مستند از ساعت ۱۹.۳۰ تا ۲۱.۳۰ در سینما فلسطین تهران برای عموم مردم به نمایش گذاشته می‌شود.

پنجمین جشنواره فیلم سبز، س از یک وقفه ده ساله با موضوع به خطر افتادن دریاچه‌ها و تالاب‌های ایران در ۲۴ اردیبهشت آغاز شد و تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.

در همین زمینه:

جشنواره فیلم سبز: خبر، گزارش، مقاله

Share