Share

در پارلمان ترکیه رأی‌گیری مقدماتی در مورد لغو مصونیت قضائی یک‌چهارم نمایندگان پارلمان برگزار شد و اکثریت آرا را به‌دست آورد. روز جمعه رأی‌گیری نهایی برگزار می‌شود.

از ۵۵۰ نماینده پارلمان ترکیه، ۳۴۸ نفر به پیش‌نویس قانون لغو مصونیت قضائی نمایندگان رأی مثبت دادند.

از ۵۵۰ نماینده پارلمان ترکیه، ۳۴۸ نفر به پیش‌نویس قانون لغو مصونیت قضائی نمایندگان رأی مثبت دادند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، شامگاه سه‌شنبه ۱۷ مه / ۲۸ اردیبهشت از ۵۵۰ نماینده پارلمان ترکیه، ۳۴۸ نفر به پیش‌نویس قانون لغو مصونیت قضائی نمایندگان رأی مثبت دادند.

دومین دور گفت‌وگوها در این‌باره صبح روز جمعه ۲۰ مه / ۳۱ اردیبهشت پیش از رأی نهایی انجام خواهد شد.

اگر این طرح در روز جمعه دست‌کم ۳۳۰ رأی مثبت به‌دست آورد یک همه‌پرسی درباره آن از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار خواهد شد. برای اجرای مستقیم این قانون جدید، رأی مثبت بیش از دو سوم نمایندگان یعنی ۳۶۷ نفر لازم است.

این طرح از طرف حزب حاکم «عدالت و توسعه» ارائه شده و بر اساس آن ماده ۸۳ قانون اساسی که مصونیت قضائی نمایندگان را تضمین کرده است لغو خواهد شد.

به‌گفته خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، در چنین صورتی ۱۳۸ نفر از نمایندگان همه احزاب حاضر در پارلمان مشمول آن خواهند شد، از جمله ۵۰ نماینده از مجموع ۵۹ نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب مدافع حقوق کردها در پارلمان ترکیه.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق‌ها را «ویترین سیاسی» حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) می‌داند که در حال حاضر با دولت در حال جنگ است و از سوی دستگاه قضائی ترکیه غیرقانونی اعلام شده است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها هدف از لغو مصونیت قضائی نمایندگان پارلمان را تلاش برای حذف نمایندگان این حزب از پارلمان می‌داند. با تصویب لغو مصونیت قضائی نمایندگان راه برای تعقیب قضائی آن‌ها هموار خواهد شد.

پیش از این در ۲ مه / ۱۳ اردیبهشت عده‌ای از نمایندگان حزب حاکم «عدالت و توسعه» و حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان بر سر موضوع لغو مصونیت قضائی دعوا و کتک‌کاری کردند.

بیشتر بخوانید: آغاز رأی‌گیری درباره لغو مصونیت قضائی نمایندگان پارلمان ترکیه

Share