Share

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر را به ۱۶ سال حبس تعریزی محکوم کرد.

بر اساس رای دادگاه و به استناد مواد ۱۳۴، ۴۹۸، ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی، خانم محمدی در مورد اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به تحمل ده سال حبس، در مورد اتهام «اجتماع و تبانی به‌ قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به تحمل پنج سال حبس و در مورد اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس محکوم شده است.

ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اما می‌گوید هرگاه عناوین ارتکابی بیش‌تر از سه جرم نباشد، حداکثر مجازات تعیین شده برای یک جرم اعمال می‌شود. به این ترتیب با تجمیع احکام صادر شده برای نرگس محمدی، او به ۱۰ سال حبس محکوم است.

Narges-Mohammadi

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر، این حکم روز چهارشنبه ۲۹ ادیبهشت ماه ۱۳۹۵ ابلاغ شد.

دادگاه نرگس محمدی روز چهارشنبه اول اردیبهشت برگزار شده بود. این دادگاه تا پیش از برگزاری چند بار به دلایل نامعلوم به تعویق افتاده بود.

سازمان عفو بین‌الملل در روز برگزاری دادگاه خانم محمدی از مقام‌های قضایی ایران خواسته بود تا این فعال حقوق بشر را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنند.

این سازمان از فعالان حقوق بشر و مردم هم خواسته بود تا برای آزادی فوری نرگس محمدی به رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های قضایی ایران نامه بنویسند.

نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر، عضو کارزار لغو گام به گام اعدام، کانون شهروندی زنان و رییس هیات اجرایی شورای صلح ایران، در حالی که بر اساس نظر پزشکان متخصص در سال ۱۳۹۱ برای ادامه درمان به‌طور موقت از زندان آزاد شده بود، با وجود ناتمام ماندن مراحل درمان در ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ با مراجعه نیروهای امنیتی به منزل شخصی‌اش و با حکم دادستانی تهران بازداشت و برای سپری کردن محکومیت شش ساله راهی زندان اوین شد.

او ۲۰ خردادماه ۱۳۸۹، یک سال پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، بازداشت شد و در مهرماه ۱۳۹۰ به سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و تبلیغ علیه نظام» به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد که این رأی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به شش سال حبس کاهش یافت.

فرزندان نرگس محمدی به‌دلیل زندانی بودن مادرشان مجبور به ترک ایران شدند و در حال حاضر با پدرشان، تقی رحمانی، در خارج از ایران زندگی می‌کنند.

۲۳ فروردین امسال، پس از ۱۰ ماه به آن‌ها اجازه داده شد با مادرشان تماس تلفنی بگیرند اما به نرگس محمدی اجازه داده نشد با همسرش صحبت کند.

Share