Share

اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها در سال‌های اول پس از انقلاب سال ۵۷، گفته که با انقلاب فرهنگی مخالف بوده است: «در آن زمان دانشجویان قیام کردند و دانشگاه‌ها تعطیل شد و اسمش را انقلاب فرهنگی گذاشتند و این کار اشتباهی بود و من با آن مخالف بودم.»

Akbar-Hashemi-Rafsanjani

این اظهار‌نظر هاشمی به احتمال فراوان با واکنش‌ مخالفان او در قدرت همراه خواهد شد و جنجال‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

هاشمی در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی، همچنین ابراز امیدواری کرده که با تغییر رییس سازمان صدا‌وسیما، سیاست‌های این مجموعه که زیر نظر مستقیم رهبر ایران اداره می‌شود نیز تغییر کند.

او گفته که اگر مشکلی از دانشگاه آزاد به گوش صداوسیما  برسد در بوق می‌کند، اما خبرهای اساسی این دانشگاه جزو خطوط قرمز صداوسیماست: «ان‌شاءالله رییس جدیدی که به صداوسیما آمده است سیاستش عوض شود.»

هاشمی و نزدیکانش در قدرت، مدت‌هاست از سیاست‌های صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی انتقاد می‌کنند. یکی از دلایل این انتقاد‌ها، «تخریب» او، پوشش داده نشدن اخبار مربوط به او یا «سانسور شدنش» عنوان می‌شود.

عمده صحبت‌های رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در سالروز تاسیس این اما درباره ادامه فشارها بر دانشگاه آزاد بود.

او با اشاره به مصوبه جدید مجلس درباره دانشگاه‌ها، منشا این فشارها را «عده‌ای از پایداری‌ها» دانسته است: «هنوز هم می‌بینیم برخی‌ها برای دانشگاه آزاد مزاحمت ایجاد می‌کنند. در چند روز گذشته نیز عده‌ای از پایداری‌ها در مجلس شورای اسلامی نشستند و با طرحی که بر اساس آن، مصوب رشته‌ها را باید وزارت علوم انجام دهد طوری برنامه ریختند که به نوعی دست دانشگاه را ببندند.»

هاشمی از این افراد به عنوان کسانی یاد کرده است که اگر با چند نفر مخالف باشند، شهر را خراب می‌کنند به طوری که شاید آن چند نفر را زیر آوار ببرند.

رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، درباره وقف دانشگاه آزاد که در واکنش به تصمیم محمود احمدی‌نژاد برای در اختیار گرفتن مدیریت این مجموعه مطرح شد نیز گفته است: «ما می‌خواستیم این دانشگاه را وقف کنیم تا کسی دست درازی نکند، اما فعلا روند وقف دانشگاه را متوقف کرده‌اند. هما‌ن‌طور که مسجد برای کسی نیست، دانشگاه آزاد هم همین‌طور است.»

فارغ‌التحصیل شدن ۵۴ درصد از دانشجویان از دانشگاه‌های آزاد اسلامی سراسر کشور به عنوان یکی از دستاوردهای دانشگاه آزاد مطرح شده است.

به گفته هاشمی در زمان پیروزی انقلاب ۶۰ درصد مردم بی‌سواد بوده‌اند و دانشمندانی که بتوانند کشور را اداره کنند، به اندازه کافی وجود نداشته‌اند.

او درباره شرایط و نحوه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی هم گفته است که این موضوع تاسیس این دانشگاه را با روح‌الله خمینی در میان گذاشته و او تایید کرده که کار خوبی‌ست «اما خودتان باید پول پیدا کنید اما من هدیه کوچکی می‌دهم.»

هاشمی گفته است که با عبدالله جاسبی صحبت کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که با «کمک مردم« دانشگاهی تاسیس کنند.

Share