Share

ژنرال جوزف وتل، فرمانده جدید نیروهای آمریکا در خاورمیانه شنبه ۲۱ مه/ اول خرداد به طور مخفیانه وارد سوریه شد تا وضعیت نظامیان آمریکایی را در مناطق جنگی از نزدیک بررسی کند.

Votel2014

عکس از آرشیو – ژنرال جوزف وتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وتل خبر ورود خود را به سوریه ۱۱ ساعت پس از ورود به این کشور اعلام کرد و گفت که «وظیفه اخلاقی» خود دانسته که از نزدیک وضعیت نظامیان آمریکا را بررسی کند و از پیشروی‌ آنها در سازمان‌دهی رزمنده‌های عرب و کرد مطلع شود.

وتل گفت: «من مسئول این مأموریت و افرادی هستم که به این منطقه فرستاده‌ایم».

ژنرال وتل تنها هفت هفته است که به فرماندهی ستاد مرکزی ارتش آمریکا منصوب شده و بالاترین درجه‌دار آمریکایی است که از آغاز حمله هوایی نیروهای ایالات متحده به شبه‌نظامیان داعش در سال ۲۰۱۴ به سوریه سفر کرده است.

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا گفت که تعدادی از خبرنگاران را نیز با خود به سوریه برده است زیرا عقیده دارد که «چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد» و نمی‌خواهد که مردم درباره فعالیت‌های ارتش آمریکا در سوریه به حدس و گمان روی آورند.

این فرمانده ارشد آمریکایی از طریق مرز عراق وارد سوریه شد و با فرماندهان آمریکایی و عراقی دیدار کرد. او در سوریه نیز با فرماندهان عرب نیروهای سوریه دموکراتیک دیدار کرد.

نیروهای سوریه دموکراتیک متشکل از ائتلاف نیروهای مسلح کرد، عرب، آشوری و ارمنی است که در منطقه شمال شرقی سوریه فعالیت می‌کنند. قهرمان حسن، جانشین فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک به خبرنگاران گفت که فهرستی از تسلیحات مورد نیاز را به ژنرال وتل داده است.

نیروهای سوریه دموکراتیک نزدیک به ۳۰ هزار نیروی شبه‌نظامی دارد که از مستشاران نظامی آمریکا مستقر در سوریه مشاوره می‌گیرند.

پنتاگون می‌گوید که ۲۰۰ مستشار آمریکایی در سوریه حضور دارند.

Share