Share

ارتش عراق تلاش خود را برای بازپس گیری شهر فلوجه از دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) آغاز کرد. فلوجه دو سال است که در دست داعش است.

Iraks-Armee

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق شامگاه یکشنبه ۲۲ مه / ۲ خرداد در یک برنامه تلویزیونی این خبر را اعلام کرد و گفت سربازان عراقی «به یک پیروزی بزرگ» نزدیک می‌شوند.

شهر فلوجه در ۶۵ کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق واقع است.

رسانه‌های عراق از حملات هوایی جنگنده‌ها در یکشنبه به منطقه فلوجه خبر داده‌ و نوشته‌اند ده‌ها نفر از افراد داعش در این حملات کشته شده‌اند. همچنین یک کارگاه بمب‌سازی داعش نیز مورد هدف قرار گرفت.

برای ارتش عراق فتح فلوجه چالش ویژه‌ای به‌شمار می‌رود. این شهر به‌عنوان دژ محکم سنی‌های خشمگین علیه دولتی است که پس از سرنگونی حکومت صدام حسین در بغداد روی کار آمد و اکثریت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند.

فلوجه پیش از این نیز یکی از سنگرهای شبکه القاعده بود و هنوز هم بسیاری از ساکنان آن داعش را هم‌پیمان خود علیه دولت شیعه می‌بینند.

این شهر در سال ۲۰۰۴ صحنه دو جنگ خونین با نیروهای آمریکا بود. در آن درگیری‌ها شورشیان اجساد سوخته چهار عامل یک شرکت امنیتی آمریکایی را از پلی بر روی رود فرات آویزان کردند.

به‌تازگی، ارتش عراق در شهر رطبه واقع در غرب کشور در مبارزه علیه شبه‌نظامیان داعش به موفقیت دست یافت، با این حال، هنوز هم بخش قابل توجهی از شمال و غرب عراق، از جمله شهر موصل، دومین شهر مهم عراق در کنترل این گروه قرار دارد.

Share