Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت امکان «جنگ نظامیِ سنتی» علیه ایران وجود ندارد اما «جهاد کبیر» به‌معنای «تبعیت نکردن از دشمن» در عرصه‌های مختلف ادامه دارد. او از سپاه خواست تا این «جهاد کبیر» را به پیش ببرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان افسری و تربیت پاسداری

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان افسری و تربیت پاسداری

خامنه‌ای در دیدار با دانشجویان افسری و تربیت پاسداری که روز دوشنبه سوم خرداد برگزار شد، گفت: «امروز برای کشور ما احتمال وقوع جنگ نظامیِ سنتی بسیار ضعیف است اما مسئله جهاد باقی است.»

او این جهاد را «جهاد کبیر» و به معنای «ایستادگی، مقاومت و پیروی نکردن از کفار و مشرکین» دانست.

به‌گفته او «جهاد کبیر» زمانی شکل می‌گیرد که در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی از دشمن «تبعیت» نکرد.

خامنه‌ای گفت «جهاد کبیر» باید سرلوحه برنامه‌های سپاه پاسداران باشد و سپاه باید همواره آمادگی‌ نظامی خود را حفظ کند.

در پی توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند، رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود چنین نشان داده است که از نزدیکی ایران به کشورهای غربی به‌شدت نگران است. او در این چند ماهه مدام از خطر نفوذ دشمن در عرصه‌های مختلف سخن گفته و تلاش کرده است تا «دشمنی‌ها» را زنده نگاه دارد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به کسانی که به سخنرانی‌ها حمله می‌کنند اشاره کرد و گفت چنین اقداماتی «فایده» ندارد و او «از قدیم» با این کارها موافق نبوده است.

او در همین حال افزود: «گاهی برخی افراد از روی اغراض، این کارهای نادرست را انجام می‌دهند و سپس به‌گونه‌ای وانمود کنند که کار عناصر حزب‌اللهی و مؤمن است.»

برپایه این سخنان دوپهلوست که شواهد نشان می‌دهند بر هم زدن سخنرانی‌ها، کنسرت‌ها و همایش‌ها همچنان یکی از رفتارهای متداول در جمهوری اسلامی است و دستگاه قضائی و نیروی انتظامی نیز هیچگاه با نیروهایی که دست به چنین اعمالی می‌زنند برخورد نمی‌کنند.

حمله به فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینمای ایران در مراسم معرفی فیلم «یحیی سکوت نکرد» در کاشان، در بهمن‌ماه سال گذشته؛ حمله به سخنرانی نامزدهای فهرست امید در دانشگاه آزاد تبریز و حمله به سخنرانی فائزه هاشمی در خرم‌آباد، در جریان رقابت‌های انتخاباتی مجلس دهم از جمله موارد اخیر در این زمینه بودند.

فعالیت این نیروها، که از آن‌ها به‌عنوان «نیروهای خودسر» یاد می‌شود گاه چنان گسترده است که روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی را نیز زیر تأثیر خود می‌گیرد. حمله به مقرهای دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در دی‌ماه سال گذشته یکی از این موارد است که موجب قطع کامل روابط عربستان سعودی با ایران و قطع یا کاهش روابط دیپلماتیک چند کشور دیگر با جمهوری اسلامی شد.

Share