Share

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نخستین اجلاس بین‌المللی بشردوستانه این سازمان در استانبول خواهان آمادگی بیشتر کشورها در برابر بلایای طبیعی شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نخستین اجلاس بین‌المللی بشردوستانه این سازمان در استانبول

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در نخستین اجلاس بین‌المللی بشردوستانه این سازمان در استانبول

بان کی مون ضمن طرح این موضوع گفت تنها به این طریق میتوان تعداد قربانیان و خسارات مالی را کاهش داد.

به‌گفته دبیرکل سازمان ملل هر سال به‌طور میانگین زندگی حدود ۲۲۰ میلیون نفر تحت تأثیر بلایای طبیعی قرار می‌گیرد. همچنین هر سال بر اثر این بلایا تا ۳۰۰ میلیارد دلار خسارات مالی وارد می‌شود.

بان کی مون دولت‌ها را فراخواند تا برای شرایط بحرانی برنامه تخلیه مناطق و نجات انسان‌ها را آماده کنند و در برابر فجایعی همچون زلزله، طوفان و سیل واکنش نشان دهند.

در کنفرانس استانبول، کمیته جهانی صلیب سرخ نیز نسبت به افزایش خشونت علیه شهروندان و کمک به مناطق جنگی هشدار داد. صلیب سرخ گفت شکافی رو به رشد بین حقوق بشردوستانه و واقعیت وجود دارد.

نخستین اجلاس بین‌المللی بشردوستانه سازمان ملل روز گذشته، دوشنبه ۲۳ مه / ۳ خرداد در استانبول ترکیه آغاز به‌کار کرد. این اجلاس با حضور رهبران و نمایندگان ۱۷۵ کشور و دبیرکل سازمان ملل، و همچنین مدیران شرکت‌های بخش خصوصی و رهبران سازمان‌های خیریه امدادرسان برگزار شده و امروز سه‌شنبه ۲۴ مه / ۴ خرداد به پایان می‌رسد.

اجلاس استانبول به‌منظور بهبود شرایط کمک‌رسانی به مردم مناطق بحرانی در جهان برگزار شده است. سازمان ملل معتقد است در حال حاضر کمک‌رسانی به مردم این مناطق ناکافی است.

بیشتر بخوانید:

در سال ۲۰۱۵ هزینه بلایای طبیعی ۹۰ میلیارد دلار بود

Share