Share

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت از ورود وزارت کشور به موضوع ازدواج سفید خبر داده است.

با وجود اینکه آماری از میزان ازدواج سفید در ایران در دست نیست، محمد اسلامی، معاون فنی دفتر سلامت جمعیت و رئیس اداره باروری وزارت بهداشت، به خبرگزاری ایلنا گفته که ستادی در وزارت کشور با ریاست قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی تشکیل شده که در کنار چند مساله دیگر مساله ازدواج­‌ سفید را نیز بررسی می­‌کند و احتمالا در آینده نزدیک گزارش‌های آن اعلام می‌شود.

ازدواج سفید

ازدواج سفید شیوه‌ای است که برخی از جوانان ایرانی برای گریز از قید و بندهای سنتی و رسمی ازدواج برای زندگی با یکدیگر انتخاب کرده‌اند. در این شیوه از زندگی مشترک، ازدواج در دفاتر رسمی ثبت نمی‌شود و بر اساس توافق دو نفر است.

موضوع ازدواج سفید در سال‌های اخیر نگرانی مقام‌های ایران را برانگیخته. مسوولان این نوع ازدواج را شرعی نمی‌دانند. حالا محمد اسلامی درباره اثرات ازدواج سفید بر میزان باروری هم اظهار نگرانی کرده و گفته: «در ازدواج­‌های سفید افراد معمولا بچه­‌دار نمی‌‌شوند و زمان فرزنددار شدن را از دست می‌دهند.»

او تاکید کرده که اگر تعداد افرادی که ازدواج سفید دارند زیاد شود، تاثیر منفی آن روی نرخ باروری کلی بیشتر است.

معاون فنی دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت گفته که در ازدواج سفید به دلیل اجتناب زوجین از فرزند­دار شدن؛ سن مناسب باروری نیز از دست می­‌رود و بسته به مدتی که این روند ادامه پیدا کند؛ افراد با مشکلات بیشتری مواجه می‌شوند.»

به گفته او بعد از مدتی که این افراد تصمیم به ازدواج و فرزند­دار شدن می‌گیرند با افزایش سن و مشکلات باروری در سن بالا مواجه می­‌شوند و در برخی مواقع چون سن مناسب را پشت­ سر گذاشته­‌اند؛ بچه­‌دار نمی­‌شوند.

محمداسماعیل مطلق، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت هم گفته که «وظیفه ما ترویج ازدواج سالم است و در این زمینه بر روی ازدواج‌هایی که ثبت شده است؛ فعالیت می­‌کنیم.»

او با اشاره به اینکه این دفتر آماده است به افراد متقاضی ازدواج سفید مشاوره بدهد گفته که این نوع ازدواج در سلامت افراد اختلال ایجاد می‌کند.

این مقام مسوول هم تاکید کرده که آماری از ازدواج‌های سفید در دست نیست.

شهریورماه سال ۹۳، سیاوش شهریار، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران، از طرحی به نام «اعتلای خانواده پایدار» برای مقابله با «ازدواج سفید» خبر داده بود که براساس  سیاست‌های جمعیتی ابلاغ شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی تهیه شده‌ است.


در همین زمینه: 

ازدواج سفید، معضل اجتماعی یا سبک جدید زندگی در ایران؟

Share