Share

نخستین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری عصر ۵ خرداد / ۲۵ مه در حالی پایان یافت که بیانیه پایانی این جلسه مجلس از دولت خواست به شکلی «عزتمندانه» و با در نظر گرفتن شرایط رهبر جمهوری اسلامی، پاسخی «کوبنده» به ایالات متحده آمریکا در موارد نقض برجام دهد.

Khobregan Rahbari 25 May 2016 p 2

پس از سخنرانی آیت‌الله احمد جنتی، رئیس جدید مجلس خبرگان پنجم، بیانیه پایانی این جلسه خوانده شد. در سخنرانی جنتی و همچنین در متن بیانیه مجلس خبرگان بار دیگر به شرایط ۹‌گانه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای پذیرش برجام اشاره شده است.

نگرانی نمایندگان خبرگان رهبری از «رفتارهای خصمانه مسئولان آمریکایی» است و اولویت آنها برای اجرایی شدن برجام «رفع تمام تحریم‌هاست.» بیانیه نمایندگان مجلس خبرگان می‌گوید که جمهوری اسلامی به تعهدات برجام ۱ عمل کرده است اما برجام به دلیل «بدعهدی طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا پیشرفت مطلوبی نداشته است.»

نمایندگان مجلس خبرگان از این رو از دولت خواسته‌اند که پاسخی «کوبنده» به موارد نقض برجام توسط «غربی‌ها» بدهد.

بیانیه مجلس خبرگان همچنین صریح از دولت می‌خواهد که «از طرح برجام ۲ و ۳ که توانمندی‌های ملت بزرگ ایران را در خطر طمع بیگانگان قرار می‌دهد» پرهیز کند.

این مجلس در مقابل دو دولت ایالت متحده و عربستان موضع گرفته است و دولت آمریکا و سعودی را به داشتن رفتارهای «خصمانه» مقابل ایران، متهم کرده است.

مجلس خبرگان در حوزه سیاست خارجه در مورد حج و رابطه با عربستان سعودی به دولت تذکر داده است. این بیانیه عربستان سعودی را «رژیمی جنایتکار» می‌خواند و از مسئولان وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت می‌خواهد در رابطه با شرایط دولت عربستان سعودی برای حجاج ایرانی، «فاجعه منا» را مطرح کنند.

این درخواست مجلس خبرگان در حالی مطرح می‌شود که یک روز پیش، سازمان حج و زیارت ایران هیئتی را برای مذاکره با وزیر جدید حج عربستان سعودی و به‌منظور انجام مذاکرات نهایی برای حج تمتع ۹۵ عازم جده کرد.

در حوزه سیاست داخلی هم مجلس خبرگان باز به دولت تذکر داده و از وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و صدا و سیما خواسته است که امر به معروف و نهی از منکر را احیاء کرده و گسترش دهند و همچنین با «تمامی مظاهر فساد و تهاجم فرهنگی» مبارزه کنند.

جنتی، رئیس مجلس خبرگان هم در اختتامیه این مجلس به سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی درباره انقلابی بودن اشاره کرد و گفت: «در این راستا هیئت رئیسه می‌تواند راه‌های انقلابی بودن را شناسایی کند.»

پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز گذشته با پیام خامنه‌ای در مورد انقلابی بودن و پرهیز از دودستگی در محل ساختمان قدیم مجلس آغاز شده بود. نمایندگان مجلس خبرگان پس از انجام مراسم تحلیف، رئیس و اعضای هیئت رئیسه این مجلس را برای مدت دو سال انتخاب کردند.

بر این اساس، آیت‌الله جنتی به‌عنوان رئیس، آیت‌الله موحدی کرمانی نایب‌رئیس اول، آیت‌الله هاشمی شاهرودی نایب‌رئیس دوم و آیت‌الله خاتمی و آیت‌الله دری نجف‌آبادی به‌عنوان منشیان هیئت رئیسه انتخاب شدند.

شب سه شنبه ۴ خرداد نمایندگان مجلس خبرگان رهبری به‌صرف شام مهمان جنتی بودند و قرار است فردا پنجشنبه، ۶ خرداد این نمایندگان پس از رفتن به مرقد آیت‌الله خمینی به خانه آیت‌الله خامنه‌ای بروند.

Share