Share

در حالی که برخی از نمایندگان مجلس کنگره و سنا در حال آماده کردن برنامه‌ای برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به خاطر فعالیت‌های ایران در تروریسم جهانی و نقض حقوق بشر هستند، مقامات دولت اوباما با شرکت در جلسات کمیته‌های مختلف قانون‌گذاران ایالات متحده از آنها خواستند توافق برجام را نقض نکنند.

سناتور جمهوری‌خواه کلی آیوت

کلی آیوت، سناتورجمهوری‌خواه موافق تحریم بیشتر ایران

روز چهارشنبه ۲۵ مه / ۵ خرداد مقامات دولت اوباما در جلسات مجلس نمایندگان شرکت کردند و در مقابل وضع تحریم‌های تازه علیه ایران موضع رئیس‌جمهوری آمریکا را مشخص کردند.

به گزارش «رویترز» و به گفته آدام زوبین، معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، دولت اوباما مخالف هرگونه تحریم جدید علیه ایران است که با مفاد تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای بین‌المللی (برجام) در تضاد بالقوه باشد.

زوبین که به‌عنوان نماینده دولت روز چهارشنبه در جلسات مختلف کنگره و سنا شرکت کرد، سعی کرد که نمایندگان مردم آمریکا را با موضع دولت همراه کند.

جمهوری‌خواه‌ها به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران

سناتور جمهوری‌خواه، کلی آیوت که نماینده مردم نیوهمپشابر در مجلس سناست، با حمایت ۱۸ جمهوری‌خواه دیگر می‌خواهند اصلاحیه‌ای الحاقی به قانون «اجازه دفاع ملی» (National Defense Authorization Act) اضافه کنند که به پشتوانه آن بتوانند تحریم‌های جدیدی علیه برنامه موشک‌های بالستیک ایران، افراد و نهادهایی که با این برنامه موشکی در ارتباط هستند وضع کنند.

آیوت همچنین می‌خواهد کاری کند که «قانون تحریم ایران» که به‌واسطه تعهدات آمریکا در برجام  قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ لغو شود، همچنان به قوت قانونی باقی بماند.

کلی آیوت از اوایل سال جاری مشغول لابی‌کردن برای تحریم بیشتر ایران است. سناتور کوری گاردنر که نماینده جمهوری‌خواه مردم کلرادوست و از حامیان اصلی آیوت هم  هست می‌گوید دولت اوباما باید این ابزار را در اختیار مجلس نمایندگان آمریکا بگذارد که در صورتی که ایران «بدرفتاری» کرد، واکنش مناسب نشان دهند. او معتقد است که رئیس‌جمهوری آمریکا با تصویب مفاد برجام این قدرت واکنش نشان دادن به ایران را از مجلس نمایندگان گرفته است.

هر چند که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا برای لغو  قانونی برجام در آمریکا موفق نبودند اما تلاش‌های آنها برای مخالفت با سیاست‌های دولت بارک اوباما در رابطه با جمهوری اسلامی ایران همچنان ادامه دارد.

کارزار دولت اوباما برای مخالفت با تحریم‌های جدید علیه ایران

معاون وزارت دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی کل روز چهارشنبه ۲۵ مه / ۵ خرداد را در کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان سپری کرد تا قانون‌گذاران آمریکایی را راضی کند که با جمهوری‌خواهان حامی تحریم‌های بیشتر علیه ایران همراه نشوند.

آدم زوبین در جلسه‌ای در مجلس نمایندگان گفت «اگر مصوبات [آتی] با پشت پا زدن به تعهداتی که ما قبلاً روی میز گذاشته‌ایم موجب تضعیف برجام شوند، این مشکل ایجاد خواهد کرد.»

معاون وزارت دارایی آمریکا در جلسه‌ای دیگر با کمیته امور بانکداری مجلس سنا مسئله رابطه آمریکا با متحدان خود در ۵+۱ را به میان کشید. او به نمایندگان کمیته امور بانکداری گفت: «اگر چنانکه ما [آمریکا] بخش‌های مهمی از لغو تحریم‌ها را مجدد لغو کنیم، متحدان ما این را سوء نیت برداشت خواهند کرد.»

موضوع تحریم ایران برای حمایت از تروریسم در سطح بین‌المللی و نقض گسترده حقوق بشر از اول سال ۲۰۱۶ در مجلس نمایندگان مطرح بوده و برخی از نمایندگان مردم آمریکا می‌خواهند مقامات یا برخی نهادهای ایرانی برای این موارد و به پشتوانه قانونی که سال ۲۰۱۶ لغو خواهد شد، تحریم شوند.

رویترز نوشته است که قانون‌گذاران آمریکایی حامی تحریم مجدد ایران، خواهان تمدید «قانون تحریم‌های ایران» هستند که در پایان ۲۰۱۶ لغو خواهد شد. این قانون که به‌واسطه تعهدات ایالت متحده آمریکا پس از برجام قرار است تا پایان سال میلادی جاری لغو شود، تحریم‌های گسترده‌ای در ارتباط با برنامه‌های نظامی و اتمی جمهوری اسلامی اعمال می‌کرد. نمایندگان موافق تحریم بیشتر ایران می‌خواهند مفاد این قانون را برای تحریم برنامه موشک‌های بالستیک استفاده کنند و در صورت لغو آن، لایحه جدید تحریم برنامه‌های نظامی ایران را تنظیم کنند.

قانون‌گذاران موافق تحریم‌های جدید علیه ایران این استدلال را مطرح کرده‌اند که تحریم‌های جدید این پیام را به ایران می‌رساند که واشنگتن با وجود توافق‌نامه برجام، در مقابل نظامی‌گری‌های ایران در سطح بین‎‌المللی کوتاه نخواهد آمد.

جمهوری‌خواهان تنها نمایندگانی نیستند که موافق تحریم‌های بیشتر علیه ایران هستند. الیوت انگل، نماینده دموکرات در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هم که از آغاز مخالف برجام بود می‌گوید این ایده که اگر «ایران تعهداتش را نقض کرد کنگره تحریم‌های تازه اعمال کند» وحشتناک نیست و باید مطرح باشد.

Share