Share

در فرانسه سندیکاها قصد دارند تظاهرات اعتراضی بزرگی را علیه اصلاحات مورد نظر دولت سوسیالیست فرانسوا اولاند در قانون کار برگزار کنند.

درگیری معترضان با پلیس در شهر بوردو

درگیری معترضان با پلیس در شهر بوردو

در بیانیه مشترک سندیکاهای فرانسه آمده است که هر روز باید تحرک بیشتری به بسیج عمومی علیه اصلاحات دولت داد.

در این بیانیه اعلام شده است که سه‌شنبه ۱۴ ژوئن / ۲۵ خرداد در پاریس تجمع ملی برگزار خواهد شد. افزون بر این برای هفته دیگر اعتصابات جدیدی در نظر گرفته شده است، از جمله در مترو پاریس.

در روزهای اخیر انبارهای سوخت و پالایشگاه‌ها توسط سندیکاها مسدود و پمپ بنزین‌ها با کمبود سوخت مواجه شدند. پلیس برای برچیدن محاصره پالایشگاه‌ها و انبارهای سوخت وارد عمل شد و درگیری‌هایی رخ داد.

روزنامه لوموند به‌نقل از برنار کازنوو، وزیر کشور فرانسه نوشته است روز گذشته، پنج‌شنبه ۲۶ مه / ۶ خرداد در جریان اعتراضات گسترده علیه قانون کار در شهرهای مختلف ۷۷ نفر بازداشت شدند. همچنین در درگیری فعالان سندیکایی با مأموران امنیتی ۱۵ نفر زخمی شدند که حال یکی از آن‌ها وخیم است.

در این روز بنا به برآورد وزارت کشور فرانسه ۱۷۴ تجمع اعتراضی برگزار شد که بیشتر آن‌ها مسالمت‌آمیز بود اما برخی از گردهمایی‌ها از جمله در پاریس به خشونت کشیده شد.

روز پنج‌شنبه همچنین اعلام شد که  ۱۹ نیروگاه هسته‌ای فرانسه نیز به اعتصابات پیوستند.

دولت فرانسوا اولاند گفته است که به‌رغم اعتراضات گسترده عمومی در روزهای گذشته طرح اصلاحات خود را به پیش خواهد برد.

دولت فرانسه با اصلاحات جدید در قانون کار از جمله می‌خواهد اخراج از کار توسط کارفرما را آسان‌تر کند و ساعات کاری در هفته را به ۳۵ ساعت کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:

اعتصاب در ۱۹ نیروگاه هسته‌ای فرانسه

Share