Share

با شرکت مقام‌های حکومتی ایران دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به‌کار کرد. خامنه‌ای در پیامی بر ایستادگی مجلس در برابر «افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار» و پیشبرد «اقتصاد مقاومتی» تأکید کرد و حسن روحانی نیز خواهان همکاری بیشتر مجلس و دولت برای حل مسائل اقتصادی شد.

آغاز به‌کار مجلس دهم

آغاز به‌کار مجلس دهم

صبح روز شنبه هشتم خرداد مجلس دهم جمهوری اسلامی ایران با حضور ۲۶۵ نفر از نمایندگان کار خود را آغاز کرد.

خامنه‌ای: مجلس باید سنگری در برابر استکبار باشد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی به مجلس جدید از «شرایط طوفانی منطقه و جهان و ماجراجویی‌های بین‌المللی سلطه‌گران و اتباعشان» سخن گفت و از مجلس دهم خواست تا «سنگری استوار در برابر ترفند و فسون و افزون‌خواهی گستاخانه‌ استکبار» باشد.

خامنه‌ای دو اولویت اصلی مجلس را تحقق بخشیدن به «اقتصاد مقاومتی» و «تلاش برای گسترش و ژرف‌سازی فرهنگ اسلامی» دانست.

او همچنین بر مسائل دیگری چون «استحکام امنیت و مصونیت کشور» تأکید کرد و شناخت این اولویت‌ها را از وظایف نمایندگان خواند.

روحانی: رشد اقتصادی با سرمایه‌گذاری از منابع خارجی

در نخستین نشست مجلس دهم، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران سخنرانی کرد. او یکی از مشخصه‌های انتخابات اخیر را این دانست که «هیچ گروه و جناحی آن را تحریم نکرد و هیچ کس از پیچ و خم‌های مقررات انتخاباتی خسته نشد». او گفت: «مردم و نامزدها این‌بار قبل از احزاب و جناح‌ها به فکر همگرایی بیشتر برای حل مشکلات کشور بودند.»

روحانی بیشتر به مسائل اقتصادی اشاره کرد و گفت از زمان روی کار آمدنش تورم از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده است و امسال برنامه دولت رسیدن به تورم تک‌رقمی است.

majles-10-3

رئیس جمهوری ایران هدف را رسیدن به رشد ۸ درصدی خواند و گفت: «اگر بناست به این رشد برسیم به سرمایه‌گذاری نیاز داریم. شرایط کشور و درآمد نفتی ما و قیمت نفت به گونه‌ای نیست که فکر کنیم در سال‌های پیش رو به راحتی به نفت ۱۰۰ دلاری دست می‌یابیم. پس ما برای رسیدن به رشد ۸ درصدی باید به الزامات این رشد توجه کنیم.»

او یکی از الزامات این رشد را سرمایه‌گذاری ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلاری از منابع خارجی علاوه بر استفاده از سرمایه‌های داخلی دانست.

حسن روحانی گفت خواسته مردم در انتخابات مجلس حل مشکلات اساسی جامعه به ویژه مشکلات اقتصادی بود.

در آغاز نشست مجلس دهم اعضای هیأت رئیسه سنی مجلس انتخاب شدند که عبدالرضا هاشم‌زایی رئیس این هیئت شد.

هاشم‌زایی نیز در سخنانی وضعیت اقتصاد ایران را دشوار خواند و گفت دولت باید برای تقویت اقتصاد ملی از سرمایه‌گذاری خارجی، مقررات‌زدایی و کوچک‌سازی اقتصاد داخلی استفاده کند.

«نیمی از نمایندگان نخستین بار است که وارد مجلس می‌شوند»

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور هم گزارشی تفصیلی از دهمین دوره انتخابات مجلس ایران و آماری از رأی‌دهندگان و نمایندگان این دوره از انتخابات ارائه داد.

برپایه این آمار از میان کلیه رأی‌دهندگان؛ ۴۵ درصد در فاصله سنی بین ۱۸ تا ۳۵ سال، ۳۷ درصد در فاصله سنی بین ۳۶ تا ۵۵ سال و ۱۸ درصد نیز در بازه سنی ۵۵ سال به بالا بوده‌اند.

از نظر ترکیب جنسیتی رأی‌دهندگان نیز، ۴۸ درصد زن و ۵۲ درصد مرد بوده‌اند و از کل مجموعه آرا در کشور تعداد رأی‌دهندگان در روستاها ۳۱ درصد و در نقاط شهری ۶۹ درصد بوده است.

رحمانی فضلی گفت از مجموع ۲۸۸ نفر منتخب دهمین دوره مجلس، ۲۷۱ نفر مرد و ۱۷ نفر زن هستند. در میان آن‌ها ۷۳ نفر در ترکیب سنی ۳۰ تا ۴۵ سال ، ۱۸۷ نفر در ترکیب سنی ۴۵ تا ۶۰ سال و ۲۸ نفر در ترکیب سنی ۶۵ سال به بالا قرار دارند و میانگین سنی نمایندگان مجلس دهم ۵۰ سال است.

majles-10-4

همچنین ۱۱۱ نفر از نمایندگان این دوره از نمایندگان دوره‌های گذشته مجلس هستند و ۱۷۷ نفر نیز برای نخستین بار نماینده مجلس شده‌اند.

وزیر کشور با اشاره به وضعیت بلاتکلیف مینو خالقی، نفر سوم برگزیده در انتخابات اصفهان که شورای نگهبان او را پس از انتخابات رد صلاحیت کرده است، گفت وزارت کشور و شورای نگهبان در این‌باره «تفاوت برداشت» دارند و در این مورد اقدامات قانونی از جمله ارجاع موضوع به مراجع ذیصلاح و مجلس دنبال شده است که وزارت کشور منتظر حل و فصل قانونی آن است.

در پی این مراسم نمایندگان مجلس دهم همزمان سوگند خوردند و سپس زنگ دهمین دوره مجلس با حضور مقامات حکومتی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، صادق لاریجانی، حسن خمینی، احمد جنتی، محمدجواد ظریف و گروهی از مقامات قضائی و نظامی نواخته شد.

در انتخابات مجلس دهم اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان با کسب ۱۳۹ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس اکثریت نسبی مجلس را از آن خود کردند.


در همین زمینه

پرونده ویژه: آغاز به کار مجلس دهم؛ پرده‌برداری از چیدمان سلبی

Share