Share

سازمان ملل روز یکشنبه ۲۹ مه/ ۹خرداد اعلام کرد که در پی واژگونی سه قایق حامل پناهجویان در روزهای اخیر در دریای مدیترانه، احتمالاً بیش از ۷۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

Refugees

دریای مدیترانه پرخطرترین مسیر برای عبور پناهجویان است

کارلوتا سَمی، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «گمان می‌رود یک قایق کوچک حامل ۱۰۰ پناهجو چهارشنبه گذشته واژگون شده باشد. تمام سرنشینان آن نیز مفقود شده و فعلاً هیچ خبری از اجساد احتمالی نیست.»

به گفته سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، پنجشنبه ۲۶ مه نیز یک قایق دیگر، حامل دست‌کم ۶۷۰ پناهجو در جنوب ایتالیا در دریای مدیترانه واژگون شده است. ۵۵۰ نفر از پناهجویان این قایق نیز در حال حاضر مفقود هستند.

جان به دربردگان از قایقی می‌گویند که موتورش از کار افتاده بوده و توسط یک قایق یدک کش دیگر حمل می‌شده است. هر دو قایق نیز واژگون شدند.

از این قایق ۱۵ نفر خودشان را به ساحل رساندند و ۷۹ نفر نیز توسط قایق‌های گشت زنی پیدا شدند.

تا کنون تنها ۱۵ جسد از میان حدوداً ۷۰۰ پناهجوی غرق شده کشف شده است.

دریای مدیترانه پرخطرترین مسیر برای عبور پناهجویان است. پس از بسته شدن مرزهای اروپا در مقدونیه و با گرم‌تر شدن هوا پناهجویان از مسیر دریای مدیترانه در سواحل لیبی بیشتر استفاده می‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل از آغاز سال جاری میلادی تاکنون یک‌هزار و ۵۰۰ نفر در حوادث مختلف مسیر لیبی به ایتالیا جان خود را از دست داده‌اند.

Share