Share

هیأت نظارت بر مطبوعات یک بار دیگر هفته‌نامه «۹ دی» را به خاطر انتشار مقاله‌ای با عنوان «لیست ناامید» توقیف کرد.

هفته‌نامه «۹ دی» توقیف شد

هفته‌نامه «۹ دی» توقیف شد

مقاله «لیست ناامید» شنبه ۸ خرداد در هفته‌نامه «۹ دی» منتشر شده بود. این مقاله این مدعا را در میان آورده بود که هاشمی رفسنجانی و محمد رضا عارف در انتخابات ریاست خبرگان و ریاست مجلس شورای اسلامی شکست خورده‌اند.

این مقاله همچنین ادعا کرده بود که رهبران اصلاح‌طلب شخصیت محمد رضا عارف را به بازی گرفته‌اند و با وجود آنکه او ۱۰ برابر علی لاریجانی رأی آورده است، ریاست مجلس شورای اسلامی را به لاریجانی واگذار کرده‌اند.

هیأت نظارت بر مطبوعات در واکنش به انتشار این مقاله، صبح دوشنبه ۱۰ خرداد تشکیل جلسه داد و هفته‌نامه «۹ دی» را به دلیل انتشار مطالب مغایر با بند ۸ و ۱۱ ماده ۶ قانون مطبوعات و بی‌توجهی به مصوبات شورایعالی امنیت ملی توقیف کرد و پرونده آن را به دادگاه ارجاع داد.

حمید رسایی مدیر مسئول و صاحب امتیاز هفته‌نامه «۹ دی» است. این هفته‌نامه پیش از این ۲۷ بهمن سال ۱۳۹۳ به خاطر مخالفت با «سیاست هسته‌ای نظام»، «سیاه‌نمایی» و توهین به آیت‌الله خمینی توقیف شده بود.

هفته‌نامه «۹ دی» یک بار در خرداد ۱۳۹۰ لغو امتیاز شد و دوباره پس از مدت کوتاهی انتشار خود را از سر گرفت. در دی‌ سال ۹۲ نیز حمید رسایی، مدیرمسئول آن به دلیل انتشار یادداشتی انتقادی درباره علی لاریجانی، رئیس مجلس به حبس و شلاق محکوم شد. این حکم اما اجرا نشد. در اسفندماه ۹۲ نیز این نشریه بار دیگر توقیف شد. علیرضا معاف، سردبیر آن دلیل این توقیف را انتقادات نشریه از حسن روحانی، رئیس‌جمهور عنوان کرد. با این حال در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ این هفته‌نامه انتشار خود را از سر گرفت.

Share