Share

با تغییرات تازه در سطح مدیران رادیو و تلویزیون دولتی ایران این احتمال وجود دارد که پرمخاطب‌ترین اثر استاد آواز ایران در ماه رمضان مجدداً پخش شود.

محمد رضا شجریان: «هر وقت صدایم را از صدا و سیما می‌شنوم احساس شرم می‌کنم.»

محمد رضا شجریان: «هر وقت صدایم را از صدا و سیما می‌شنوم احساس شرم می‌کنم.»

«ربنا» شامل چهار دعا از قرآن است که محمد رضا شجریان در سال ۱۳۵۸ در دستگاه سه‌گاه خواند و به مدت ۳۰ سال، هنگام ماه رمضان از رادیو و تلویزیون پخش می‌شد. در دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی بر رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی اما پخش ربنا ممنوع اعلام شد.

فضل‌الله شریعت پناهی، مدیر شبکه یک به خبرگزاری کار ایران اطلاع داده است که هفته گذشته جلسه‌ای با حضور مدیران شبکه‌های مختلف صدا و سیما برگزار شده و این پیشنهاد در میان آمده که «ربنا»‌ی محمد رضا شجریان مجدداً از رادیو و تلویزیون پخش شود.

شنبه ۸ خرداد عبدالعلی علی عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما، با حکمی مرتضی میرباقری را به سمت معاونت سیمای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد.

فضل‌الله شریعت پناهی گفته است: «باید منتظر ماند و دید که نظر معاون جدید سیما چیست.»

۵۰ درصد برنامه‌های شبکه یک در این مدت تغییر کرده است. مدیر شبکه یک در پرتو این تغییرات، پخش مجدد «ربنا» را بسیار محتمل دانسته و در همان حال در گفت‌و گوی جداگانه‌ای که خبرگزاری فارس با او انجام داده به تأکید گفته است که تصمیم نهایی با معاون جدید صدا و سیماست. او از خبرگزاری کار ایران تلویحاً گلایه کرده که احتمال پخش مجدد «ربنا» را یک امر قطعی جلوه داده است.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره «ربنا» گفته بود که این اثر یک کار هنری‌ست و «صدای معمولی مسجد» مناسب‌تر است برای ماه رمضان.

قرار بود «ربنا»‌ی محمد رضا شجریان در فهرست آثار ملی ایران ثبت شود، اما این تلاش به ثمر نرسید.

در همین زمینه:

دفتر موسیقی وزارت ارشاد: برای برداشتن موانع فعالیت شجریان تلاش می‌کنیم

توبه و صراحت؛ چرا و چگونه دولت روحانی به اینجا رسید؟

Share