Share

۴۰۰ نفر از بازنشستگان کارخانه‌ی تعطیل شده صنایع مخابرات راه دور شیراز (ITI) که از سه‌شنبه هفته گذشته در محوطه آن چادر زده بودند دوشنبه شب ۱۰ خرداد در این کارخانه تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع ۴۰۰ نفری بازنشستگان کارخانه‌ی تعطیل شده صنایع مخابرات راه دور شیراز (ITI) ـ دوشنبه شب ۱۰ خرداد

تجمع ۴۰۰ نفری بازنشستگان کارخانه‌ی تعطیل شده صنایع مخابرات راه دور شیراز (ITI) ـ دوشنبه شب ۱۰ خرداد

صنایع مخابرات راه دور شیراز سال ۱۳۸۵ پس از مشکلات اقتصادی همچون بدهی ۲۰۰ میلیارد تومانی، بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ کارگر خود را بازنشسته کرد و هنوز حقوق و حق سنوات آن‌ها را پرداخت نکرده است. این بازنشستگان از این کارخانه طلب ۳۰ میلیارد تومانی دارند.

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) اموال توقیف شده این شرکت نزد بانک ملی باقی مانده است و قرار بود این اموال از طریق مزایده بابت طلب بانک ملی فروخته شود که با اعتراض کارگران جلوی این مزایده گرفته شد و تصمیم بر این شد تا از طریق قیمت‌گذاری دوباره به خواسته‌های کارگران نیز رسیدگی شود.

صنایع مخابرات راه دور ایران در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شده است.

به‌گفته یکی از کارگران سابق این واحد صنعتی، در پی برپایی تجمع ۴۰۰ نفری دوشنبه شب، قرار شد در جلسه امروز سه‌شنبه ۱۱ خرداد شورای تأمین استان فارس در مورد طلب بازنشستگان تصمیم‌گیری شود.

این بازنشستگان می‌گوید از روز سه‌شنبه که اعتراضات خود را آغاز کردند هیچ کدام از مسئولان اداره کار به‌رغم درخواست بازنشستگان نه تنها با آن‌ها دیدار نکردند بلکه به آن‌ها فشار وارد کردند تا چادرهای خود را برچینند.

کارگران سابق صنایع مخابراتی شیراز از برخورد منفعلانه کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان فارس نیز انتقاد کردند و گفتند این کانون خواسته‌های آن‌ها را پی‌گیری نکرده است.

علی همتی، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان فارس روز دوشنبه گفته بود کارشناسی بر سر قیمت مزایده اموال شرکت در حال انجام است و قرار شده که مطالبات بازنشستگان در اولویت پرداخت باشد.

صنایع مخابرات راه دور شیراز تا زمانی که تعطیل شد بزرگترین کارخانه مخابراتی ایران بود و ۷۰ درصد کار مخابرات کشور را انجام می‌داد. همچنین ساخت کارت هوشمند سوخت در ایران توسط این شرکت انجام شد.

در حال حاضر کار مخابرات کشور به دو شرکت تیمی ZTE و هوباوی سپرده شده است.

Share