Share

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح ۲۰۰۳ با انتشار اطلاعیه‌ای وضعیت سلامت محمدصدیق کبودوند، بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و زندانی سیاسی در ایران را وخیم توصیف کرد و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شد.

در پی اعتصاب غذای اخیر در زندان حال محمدصدیق کبودوند وخیم است.

در پی اعتصاب غذای اخیر در زندان حال محمدصدیق کبودوند وخیم است.

شیرین عبادی در این اطلاعیه که تاریخ آن سه‌شنبه ۱۱ خرداد است، نوشته است: «وضعیت سلامت محمد صدیق کبودوند، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در پی تداوم اعتصاب غذا به‌شدت به خطر افتاده است و خطر مرگ او را تهدید می‌کند.

شیرین عبادی دولت ایران را مسئول جان کبودوند و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی دانست.

محمدصدیق کبودوند به‌رغم بیماری‌هاى متعدد در اعتراض به پرونده‌سازى اخیر از ١٩ اردیبهشت‌ماه دست به اعتصاب غذا زده است. او روز یکشنبه ۹ خرداد به دلیل وخامت حالش برای دومین بار به بیمارستان منتقل شد.

به گفته همسرش پریناز باغبان حسنی او از زمستان سال گذشته سه بار به دادسرا احضار شده و هر بار اتهامات جدیدی را علیه او تفهیم کرده‌اند.

کبودوند از دهم تیرماه ۱۳۸۶ زندانی و در مجموع به ۱۱ سال حبس محکوم شده است. دادگاه تجدیدنظر حکم ۱۰ سال حبس او را تأیید کرده است.

شیرین عبادی گفته است پرونده جدید علیه کبودوند به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی ـ آن هم در زندان»، طرح شده است تا از این طریق اجازه ندهند حتی پس از پایان حبس غیرعادلانه قبلی، آزاد شود و به میان همفکران خود بازگردد.

به دعوت انجمن حقوق بشر کردستان ایران در ژنو امروز ۱۲ خرداد، گردهمایی در مقابل مقر سازمان ملل در ژنو برای جلب حمایت بین‌المللی جهت آزادی محمدصدیق کبودوند و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی، پایان دادن به هر گونه شکنجه و خشونت، دسترسی زندانیان به بهداشت و لغو مجازات اعدام برگزار می‌شود.

کمتر از یک هفته پیش نیز سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت وضعیت سلامت محمدصدیق کبودوند اظهار نگرانی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

ابراز نگرانی سازمان گزارش‌گران بدون مرز درباره وضعیت دو روزنامه‌نگار زندانی

Share