Share

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در یک تا دو هفته دیگر به‌شکل رسمی به‌ ایران سفر خواهد کرد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

این خبر را نمایندگی حزب دموکرات کردستان عراق در سلیمانیه‌ به‌مسئولیت ادهم بارزانی اعلام کرد و افزود در این سفر هیئتی بلندپایه، متشکل از سیاستمداران و اقتصاددانان اقلیم کردستان، مسعود بارزانی را همراهی خواهند کرد.

در اردیبهشت‌ماه سال جاری، زمانی که محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران به کردستان عراق سفر کرده بود گفته شد که مسعود بارزانی به تهران خواهد رفت.

در دیدار علوی از کردستان عراق وضعیت منطقه‌ و عراق، چگونگی نبرد با گروه «دولت اسلامی» (داعش) و بازپس‌گیری شهر موصل از داعش مورد بررسی قرار گرفت.

ایران و اقلیم کردستان عراق می‌خواهند در زمینه‌های ترانزیت، بازرگانی و تجارت نفت همکاری کنند. ناظم دباغ نماینده‌ اقلیم کردستان عراق در تهران پیش از این اعلام کرده بود که تفاهم‌نامه‌ مابین دو طرف پیرامون انتقال نفت اقلیم از طریق ایران و کشیدن خط لوله‌ای نفتی با ظرفیت ۲۵۰ هزار بشکه‌ نفت در روز به‌ امضاء رسیده‌ است.

در روزهای اخیر روزنامه‌ شرق الاوسط اعلام کرد که‌ ایران در استان سلیمانیه‌ اقلیم کردستان عراق در حال ساخت پایگاه‌ نظامی مجهز به‌ سکوی موشکی است. اما ناظم دباغ و فخرالدین عبدالله‌، فرمانده‌ گردان سوم مرزبانی اقلیم کردستان عراق این خبر را تکذیب کردند.

Share