Share

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی ایران از مذاکرات این سازمان با شهرداری تهران بر سر قیمت‌گذاری روی زندان اوین به‌منظور تبدیل آن پارک خبر داد.

ساخت زندان اوین از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد.

ساخت زندان اوین از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، اصغر جهانگیر چهارشنبه ۱۲ خرداد درباره انتقال زندان اوین و واگذاری آن به شهرداری تهران برای تبدیل شدن به پارک گفت در حال حاضر قرار شده کارشناسان سازمان زندان‌ها و شهرداری در نشست مشترکی موضوع را بررسی کنند.

به‌گفته او در این جلسه مشترک هم قیمت اوین مشخص خواهد شد و هم روشن خواهد شد که به‌ازای واگذاری زندان اوین، شهرداری به چه نحو با سازمان زندان‌ها عمل خواهد کرد و در چه مدت تعهداتش را انجام خواهد داد.

رئیس سازمان زندان‌ها مساحت زندان اوین را ۴۰ هکتار عنوان کرد و گفت این سازمان نمی‌تواند قیمتی برای زندان اوین تعیین کند و کارشناسان باید نظر بدهند.

شهرداری تهران مدت‌ها بر سر تبدیل زندان اوین به پارک با قوه قضائیه مذاکره کرده است.

محمدباقر قالیباف، شهردار تهران اردیبهشت‌ماه سه سال پیش از توافق اولیه با قوه قضائیه برای انتقال زندان اوین به خارج از تهران خبر داده بود.

او ۱۴ آبان‌ماه همان سال گفته بود: «شهرداری تهران آماده است که مجموعه زندان اوین را خریداری کند و اگر بناست، جایی را به جای این مکان بسازد تا زندان اوین را به یک مرکز تفریحی تبدیل کند.»

خبر تبدیل زندان اوین به پارک در میان کسانی که پیش از انقلاب یا پس از آن در این زندان در بند بوده‌اند، یا بستگانشان در آن‌جا اعدام شده‌اند، بازتاب گسترده‌ای یافت.

«زمانه» به‌همین مناسبت «کمپین یک خاطره از اوین» را راه‌اندازی کرد تا آن‌ها که در این زندان به‌سر برده‌اند و یا به‌شکلی از آن خاطره‌ای دارند این خاطرات را منتشر کنند.

زندان اوین در منطقهٔ سعادت‌آباد تهران قرار دارد. ساخت این زندان از دهه ۱۳۴۰ آغاز و در سال ۱۳۵۰ افتتاح شد. بسیاری از زندانیان سیاسی زمان حکومت پهلوی دوران حبس خود را در این زندان گذارنده‌اند.

در تابستان ۱۳۶۷ نیز با حکم روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، صدها زندانی در این زندان به‌شکل دسته‌جمعی اعدام شدند.

پس از اعتراض‌های گسترده در سال ۱۳۸۸ نیز بسیاری از مخالفان به این زندان منتقل شدند و همچنان بسیاری از مخالفان در این زندان به‌سر می‌برند.

 

Share