Share

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی به‌مناسبت سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، بار دیگر بر حفظ دشمنی با آمریکا تأکید کرد و گفت همه باید همچنان انقلابی بمانند و هر جا جمهوری اسلامی انقلابی عمل کرده پیشرفت هم داشته است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در مراسم بیست‌وهفتمین سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی

آیت‌الله علی خامنه‌ای در مراسم بیست‌وهفتمین سالگرد مرگ آیت‌الله خمینی

خامنه‌ای که جمعه ۱۴ خرداد به مناسبت بیست‌وهفتمین سالگرد مرگ خمینی بر سر مزار او سخن می‌گفت اعتماد به آمریکا را «خطای بزرگ» خواند و گفت: «وقتی که می‌گوییم دشمن داریم، برخی می‌گویند توهم توطئه دارید. خودِ مطرح کردن توهم توطئه، خود یک توطئه است. برای آن‌که حساسیت‌ها را کم کنند.»

او هشدار داد جمهوری اسلامی در زمینه سیاسی نباید فریب دشمن بخورد و دشمن هم «همیشه با تهدید سخن نمی‌گوید گاهی هم با تلمق سخن می‌گوید».

خامنه‌ای گفت: «گاهی به آدم نامه می‌نویسند و می‌گویند بیایید با ما که آمریکا هستیم مسائل مختلف را حل کنیم. در این‌جا ممکن است انسان وسوسه شود برویم با ابرقدرت در حل مسائل بین‌المللی همکاری کنیم که در اینجا نوع بازی را هم او معین می‌کند.»

به‌گفته خامنه‌ای این‌که ایران در مسائل منطقه حاضر نشد در ائتلاف جهانی به‌رهبری آمریکا وارد شود، علت این است که آن‌ها نقشه‌ دارند و می‌خواهند از نیرو و قدرت ایران استفاده کنند.

او یکی دانستن انقلابی‌ و افراطی را حرف دشمنان خواند و گفت نباید چنین «دوگانه‌هایی» در فرهنگ سیاسی جا باز کند.

خامنه‌ای همچنین این سخن را که انقلابی فقط آن کسی است که در کنار خمینی بوده رد کرد و گفت: «اگر معنای انقلاب را این بگیریم، انقلابی، همین ما پیر و پاتال‌ها خواهیم بود.»

او سند تازه‌‌ای که بی‌بی‌سی در مورد نامه‌ خمینی در سال ۱۳۴۲ به جان اف کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا منتشر کرده جعلی خواند. بر اساس این سند که از سازمان سیا به‌دست آمده خمینی پس از چند ماه زندان در نامه خود به رئیس‌جمهور آمریکا گفته است از منافع آمریکا در ایران حمایت می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی در مورد مسائل اقتصادی پس از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای قدرتمند هم هشدار داد. او گفت هدف آمریکا پس از مذاکرات هسته‌ای «ادغام اقتصاد ایران در اقتصاد جهانی» است. به‌گفته او چنین ادغامی «افتخار نیست، خسارت است» و ایران تنها با «اقتصاد مقاومتی» می‌تواند به استقلال اقتصادی برسد.

هشدار دیگر خامنه‌ای در مورد «مهندسی اطلاعات» و «ابزارهای جدید برای تسلط بر فرهنگ» بود. او گفت از این ابزارها باید استفاده کرد اما  «سلطه‌ دشمن» بر این ابزارها را هم بایستی سلب کرد. خامنه‌ای گفت: «نمی‌توانیم برای اینکه رادیو و تلویزیون داشته باشیم، آن‌ها را به دست دشمن بدهیم؛ اینترنت هم همین است.»

رهبر جمهوری اسلامی پس از توافق هسته‌ای نگران آن است که سمت جمهوری اسلامی تغییر کند. او در ماه‌های گذشته بارها همین مسائل را تکرار کرده و بارها به مسئولان حکومتی هشدار داده است.

Share