Share

توزیع کتابی درباره ازدواج و امام دوازدهم شیعیان در میان زندانیان زندان اوین در ایران، باعث بروز درگیری‌هایی در روزهای گذشته شده است. زندانیان از توزیع این کتاب خشمگین شده‌اند.

13318521_10204765098886651_773142338_n

به مناسبت روز “نیمه شعبان” که در ایران به عنوان روز تولد امام دوازدهم شیعیان شناخته می‌شود و تعطیل رسمی‌است، جشن‌هایی حکومتی برگزار می‌شود و گروه‌هایی از مردم هم جشن می‌گیرند.

در زندان اوین اما کتابی با عنوان امام عصر و ازدواج میان زندانیان توزیع شد که اعتراض آن‌ها را به دنبال داشت.

نیروهای امنیت چند ساعت بعد از توزیع این کتاب در زندان، آن را جمع‌آوری کردند.

در بخشی از این کتاب که نوشته فردی با عنوان «دکتر حسین فریدونی» است، آمده که «بر عده‌ای روشن شده حضرت صاحب‌الامر اخیرا در تهران با خانواده‌ای وصلت نموده‌اند که محل آن خانواده نیز مشخص و معین می‌باشد.»

یا این‌که: «امام عصر نه یک ازدواج بلکه ازدواج‌های زیادی کرده و فرزندان زیادی هم پیدا کرده و تا انتهای زمان غیبت کبرا که معلوم نیست تا کی طول می‌کشد، آن حضرت ازدواج‌های دیگری هم خواهد داشت … به شکلی که در شهر مقدس مشهد این شایعه در میان مردم دهان به دهان می‌گردد که حاکی از ازدواج آن وجود مقدس با خانواده‌ای از خانواده‌های متدین شهر مشهد است.»

زندانیان معترض می‌گویند در شرایطی که اجازه استفاده از کتاب‌های درسی به آن‌ها داده نمی‌شود یا برای مطالعه یک صفحه مطلب علمی، فشار و سخت‌گیری شدید وجود دارد و حتی برخی زندانیان به دلایل واهی با اتهام توهین به مقدسات در زندان به سر می‌برند و به حبس‌های طولانی مدت محکوم‌اند، توزیع کتابی که چنین محتوایی چه معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد؟

این کتاب در ۲۰ صفحه اول به ازدواج پیامبر اسلام و امامان شیعه پرداخته و سخنان آن‌ها را در این مورد روایت کرده، بعد هم موضوع ازدواج امام دوازدهم شیعیان را مطرح کرده که اغلب فقهای شیعه معتقدند «او به دلیل شرایط ویژه دوران غیبت، مجرد است.»

آقای ز، یکی از زندانیان بند هشت زندان اوین، می‌گوید: «البته کتاب را چند ساعت بعد از توزیع جمع‌آوری کردند اما سوال اینجاست که با وجود این همه فشارها و سخت‌گیری‌هایی که حتی روی وارد شدن کتاب‌های درسی به زندان وجود دارد، چنین کتابی که به زعم شیعیان کفر است، چه‌طور بدون هیچ نظارتی بین زندانیان توزیع می‌شود؟»

ح. ی، یکی دیگر از زندانیان زندان اوین، خود از کسانی است که محتوای این کتاب را «کفر‌آمیز، کافر پسند، ضد شیعه و ضد اسلام» می‌داند و می‌گوید: «آن‌ها بلافاصله مجبور به جمع‌آوری همه کتاب‌ها شدند. به نظر می رسید چهار ستون بدن مدیران و زندانبان‌ها و چشم‌های وزارت اطلاعات و امنیتی‌های سپاه بابت این اشتباه به لرزه افتاده بو . کتاب توزیع شده نه ناشر مشخصی داشت، نه منبع مشخصی.»

این زندانی در ادامه می‌گوید: «جالب است که در این زندان کسانی با اتهامات واهی توهین به مقدسات در زندانند و بعضی‌ها به‌خاطر عکس نداشته حضرت علی‌اصغر متهم به توهین به مقدساتند. برخی دیگر هم حتی تا پای صدور حکم اعدام رفته‌اند و در شرایطی که هیچ کتابی حتی برای ادامه تحصیل به زندانی داده نمی‌شود، مگر این‌که شابک و تایید وزارت ارشاد را داشته باشد و هیچ‌کدام از ما به آسانی به کتاب درسی، لوازم التحریر، ماشین حساب و ابزار مهندسی دسترسی نداریم، کتابی بدون شابک و تایید وزارت ارشاد در تیراژ بالا میان زندانیان در توزیع می‌شود. کتابی که نوشته امام زمان بعد از ازدواج در همین شهر تهران درگیر مصیبت‌های امرار معاش و دانشگاه فرزندان شده است.»

این زندانی همچنین می‌گوید که حفاظت اطلاعات زندان اوین و واحد فرهنگی، برگ برگ کتاب‌های زندانیان را وارسی می‌کنند، هر عکسی که کمی بی‌حجاب باشد را با ماژیک سیاه می‌کنند و کتاب‌های به زبان غیر‌فارسی را تحویل نمی‌دهند: «دانشجویان زیادی هستند که چون کتاب‌های درسی‌شان تحویل داده نمی‌شود، از جلسه امتحان جا می‌مانند و …. همین‌ها باعث می‌شود که این دو‌گانگی برای زندانیان، سوال‌های زیاد و تردید شدیدی ایجاد کند.»

Share